Prowadzone prace finansowane będą ze środków Instytutu POLONIKA oraz ministerstwa kultury w ramach programu „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą".
- W tym roku, wyjątkowo, pierwsza komisja konserwatorska jest dopiero w lipcu, już po rozpoczęciu niektórych prac konserwatorskich – mówi Piotr Ługowski Instytutu POLONIKA.
Na prace konserwatorskie, realizowane w obwodzie lwowskim, zostanie przeznaczony w tym roku 3,3 mln zł.
Gdzie będą prowadzone prace? Podobnie jak w poprzednich latach Cmentarz Łyczakowski jedna z najważniejszych nekropolii dawnej Rzeczypospolitej pozostanie w obszarze zainteresowania państwa polskiego. Instytut POLONIKA rozpocznie prace przy grobowcu rodziny wybitnego architekta lwowskiego Piotra Tarnawieckiego. W planach jest też odnowienie kaplicy Barczewskich ? mauzoleum rodzinnego wzniesionego w 1887 r. po śmierci fundatora Probusa Włodzimierza Barczewskiego. Ze względu na bardzo zły stan, przeprowadzone zostaną także techniczne prace zabezpieczające kaplicy Krzeczunowiczów. Instytut POLONIKA przeprowadzi także prace ratunkowe piętnastu nagrobków, zniszczonych podczas nawałnicy, która przeszła nad Lwowem w czerwcu tego roku. Na liście znajdują się m.in. nagrobek Julianny z Schabingerów Newater oraz nagrobek Brayerów, Tranklów i Weiglów – oba dłuta Antona Schimsera.
Instytut POLONIKA wspólnie z parafią pw. Świętych Piotra i Pawła, kontynuuje prace przy znajdujących się na sklepieniu nawy głównej freskach autorstwa Franciszka i Sebastiana Ecksteinów. Prace realizowane są przez polsko-ukraiński zespół konserwatorów pod kierownictwem dr Pawła Bolińskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.