Reklama
Rozwiń

Kopalnie soli i cerkwie dołączą do listy najcenniejszych zabytków

Kopalnia soli w Bochni oraz 16 drewnianych cerkwi polskich i ukraińskich w regionie Karpat mają szansę wkrótce trafić na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Publikacja: 06.05.2013 18:11

Cerkiew w Smolniku

Cerkiew w Smolniku

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

Oba projekty otrzymały właśnie pozytywną rekomendację Międzynarodowej  Rady Ochrony Zabytków – ICOMOS.  Decyzja zostanie podjęta w czerwcu.

O umieszczenie na słynnej liście cerkwi Polska zabiega od kilku lat. –  Nasz wniosek jest wynikiem czteroletniej współpracy Narodowego Instytutu Dziedzictwa z przedstawicielami strony ukraińskiej: Państwowym Historyczno-Architektonicznym Rezerwatem w Żółkwi oraz Naukowo-Badawczym Instytutem Badania Zabytków w Kijowie - mówi Wioletta Łabuda-Iwaniak, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa.  Strona polska i ukraińska zarekomendowała w sumie 16 karpackich cerkwi.  Osiem z nich znajduje się w Polsce. Są to: cerkiew św. Paraskiewy w Radrużu, cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu, cerkiew św. Michała Archanioła  w Smolniku, cerkiew św. Michała Archanioła w Turzańsku (wszystkie na Podkarpaciu) oraz cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, cerkiew Opieki Bogurodzicy w Owczarach - dawniej Rychwałdzie, cerkiew św. Paraskiewy w Kwiatoniu, cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych (wszystkie w Małopolsce). Po ukraińskiej stronie jest także osiem cerkwi Są to  cerkiew Zesłania Ducha Świętego w Potyliczu, cerkiew św. Dymitra w Matkowie, cerkiew Świętej Trójcy w Żółkwi, cerkiew św. Jerzego w Drohobyczu, obwód iwanofrankowski - cerkiew św. Ducha w Rohatyniu,  cerkiew Narodzenia Theotokos w Werbiążu Niżnym, obwód zakarpacki -  cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Jasinie i cerkiew św. Michała Archanioła w Użoku.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego