Aktualizacja: 08.09.2020 12:05 Publikacja: 08.09.2020 12:05
Prace poszukiwawcze
Foto: IPN, Marcin Zwolski
Fundacja Niezłomni informuje, że w Nowym Targu, zostały przeprowadzone prace poszukiwawczo-ekshumacyjne plutonowego Tadeusza Dymla ps. Srebrny, dowódcy oddziału partyzantki antykomunistycznej - "Wiarusy". W wyniku tych działań zostały odnalezione szczątki ludzkie noszące ślad postrzału w tył głowy.
Tadeusz Dymel (ur. 14 października 1914 r. w Castrop) w 1933 roku ukończył trzyletnią Szkołę Podoficerską Piechoty nr 1 w Koninie i odbywał służbę wojskową w 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu. Po wybuchu II Wojny Światowej brał udział w kampanii wrześniowej. Prowadził działalność konspiracyjną w szeregach ZWZ, AK, BCh, ROAK, Oddziale "Wiarusy". Był zastępca dowódcy kompanii "Zyndram" Batalionów Chłopskich, dowódcą Oddziału "Wiarusy". Oddział ten prowadził działania na terenie powiatów nowotarskiego, nowosądeckiego, limanowskiego i myślenickiego. Jak przypomina Wojciech Łuczak, prezes Fundacji Niezłomni, "Srebrny" zginął w obławie prowadzonej przez UB i KBW 21 października 1948 w Rabce.
Do trzech lat więzienia grozi mieszkańcowi Częstochowy, który zaprzeczał zbrodniom popełnionym przez Niemców w obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz na Majdanku.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Już opadł kurz po tegorocznej paraolimpiadzie w Paryżu, buchalterzy posegregowali medale według kolorów, obliczyli, jaki statystycznie nakład finansowy przypada na jeden medal, osłabło też zainteresowanie sekundami w wyścigach i centymetrami w rzutach. Można więc zachować się „niesportowo” i zadać pytanie: od jak dawna osoby niepełnosprawne traktowane są po ludzku?
W 1939 r. granica między walką prowadzoną przez regularne Wojsko Polskie a partyzantką tworzoną przez żołnierzy z rozbitych, odciętych bądź „zabłąkanych” oddziałów była bardzo płynna. Wojnę szarpaną przeciwko Niemcom rozpoczął nie tylko major Henryk Dobrzański „Hubal”.
85 lat temu, 26 października 1939 r., Hans Frank – minister bez teki w rządzie III Rzeszy i wyższy zarządca cywilny okupowanych ziem polskich przy naczelnym dowództwie Wehrmachtu na Wschodzie – proklamował tzw. Generalne Gubernatorstwo (GG).
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
„Wspólnota stołu to ponadczasowa wartość, której ogromne znaczenie dla jedności nie tylko rodziny, ale i całego społeczeństwa, dostrzegali nasi przodkowie” – mówi pisarz Andrzej Fiedoruk, autor książki „Jak dawniej jadano”.
Polska Marynarka Wojenna znajduje się obecnie w przełomowym momencie swojej powojennej historii. Po raz pierwszy od czasów PRL w polskich stoczniach powstaje jednocześnie aż sześć nowych jednostek dla naszej floty.
W rzece Pasłęka w Braniewie w warmińsko-mazurskim znaleziono zwłoki oficera Wojsk Obrony Terytorialnej – ustaliła „Rzeczpospolita”. Okoliczności jego śmierci wyjaśnia prokuratura w Olsztynie.
Polskie bataliony pancerne, zmechanizowane i zmotoryzowane dysponują imponującą liczbą 58 wozów bojowych każdy. Jak ta siła wypada na tle innych armii NATO i świata? Przyjrzyjmy się strukturze polskich batalionów i porównajmy je z jednostkami innych krajów.
Rosyjskie wojsko wystrzeliło pociski rakietowe na odległość kilku tysięcy kilometrów, aby przetestować zmasowaną odpowiedź nuklearną na uderzenie wroga.
Powstający w Polsce legion ukraiński powstaje w bólach. Na razie jest za mało ochotników, aby rozpocząć szkolenie.
Ukraińska zbrojeniówka mocno zwiększyła produkcję m.in. amunicji 152 mm czy bezzałogowców. W przyszłości może stanowić silną konkurencję m.in. dla polskich podmiotów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Od decyzji o powołaniu do wojska lub na ćwiczenia w przypadku powszechnej mobilizacji nie służy i nie będzie służyć odwołanie do sądu. Ministerstwo Obrony Narodowej stanowczo o propozycjach Rzecznika Praw Obywatelskich.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas