Co z muzuem historii Polski

Najważniejsza dla polskiej historii placówka muzealna może nie powstać – niepokoi się jego rada.

Publikacja: 30.09.2013 02:47

Min. Bogdan Zdrojewski jest dobrej myśli, jeśli chodzi o los placówki.

Min. Bogdan Zdrojewski jest dobrej myśli, jeśli chodzi o los placówki.

Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik

20 tys. mkw. powierzchni, nowatorska lokalizacja na płycie przerzuconej nad warszawską Trasą Łazienkowską i bogate zbiory prezentowane w multimedialny sposób – tak miało wyglądać muzeum historii Polski, jedna z największych placówek muzealnych, które chciał zbudować rząd. Jednak choć konkurs architektoniczny został rozstrzygnięty już cztery lata temu, prace nad budową jeszcze nie ruszyły.

Rada muzeum wydała właśnie uchwałę, w której wyraziła obawy o losy placówki. – Jestem dobrej myśli, jeśli chodzi o powstanie tego muzeum – odpowiada minister kultury Bogdan Zdrojewski z PO. Jednak przeciąga się też budowa kilku innych placówek planowanych przez jego resort.

– Rada i przyjaciele muzeum od wielu lat czekali na jakiekolwiek decyzje. Nasze stanowisko wynika z zawiedzionych nadziei – mówi „Rz" prof. Wojciech Roszkowski, szef rady muzeum i specjalista od historii najnowszej. Oprócz niego w skład rady wchodzi kilkunastu znanych historyków, m.in. profesorowie Andrzej Chwalba, Andrzej Friszke i Henryk Samsonowicz.

Prof. Roszkowski tłumaczy „Rz", że bodźcem do podjęcia uchwały jest zbliżająca się 100. rocznica odzyskania niepodległości w 2018 roku. – Nie zbudujemy do tego czasu placówki, jeśli nie rozpoczniemy co najmniej trzy lata wcześniej – tłumaczy.

„Rada Muzeum z niepokojem stwierdza, że nadal brak kluczowych decyzji dotyczących inwestycji" – czytamy w uchwale. Wytyka resortowi kultury „brak jasno sprecyzowanego stanowiska", o czym mają świadczyć m.in. „powracające dyskusje w sprawie lokalizacji obiektu".

Lokalizacja nad Trasą Łazienkowską nie jest bowiem jedyną, jaką rozważał rząd. Muzeum powołano jeszcze za rządów PiS, a ówczesny minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski zakładał, że może ono powstać w Wilanowie. Choć konkurs architektoniczny rozstrzygnięto odnośnie do lokalizacji nad Trasą Łazienkowską, jeszcze w sierpniu w wywiadzie dla „Rz" minister Zdrojewski mówił, że brane są pod uwagę też lokalizacje na placu Piłsudskiego lub w Twierdzy Modlin.

Dziś w rozmowie z „Rz" zapewnia, że lokalizacja nad Trasą Łazienkowską jest ostateczna. – Muzeum by już powstało, gdyby przed sześcioma laty nie popełniono błędów, jeśli chodzi o wskazania lokalizacyjne. Wskazanie w Wilanowie było wadliwe, bo nie mieliśmy uprawień do wszystkich działek – tłumaczy. Dodaje, że jego resort zdecydował już o przeprowadzeniu badania skarpy przy Trasie Łazienkowskiej, by określić parametry, jakie musi spełniać płyta instalowana nad jezdnią. Jego zdaniem budowa placówki może ruszyć w 2015 r., jednak wcześniej resort musi uzyskać gwarancję środków europejskich na ten cel.

– Są one przesunięte w czasie z powodów obiektywnych. Parlament Europejski opóźnił decyzję dotyczącą budżetu UE na lata 2014–2020 – tłumaczy minister. – Gdy rząd uchwalał programu budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Józefa Piłsudskiego w Sulejówku ze środków budżetowych, jednocześnie zdecydował o finansowaniu Muzeum Historii Polski ze środków europejskich. To jest decyzja, która może być szczęśliwa, może być też mniej – dodaje.

Jak pisaliśmy w połowie września w „Rz", opóźnia się budowa dwóch pozostałych placówek wspomnianych przez ministra. Otwarcie muzeum w Gdańsku planowano na 2014 rok, a w Sulejówku – dwa lata później. Resort kultury wystąpił jednak do Kancelarii Premiera z wnioskiem, by budowę obu przesunąć o rok.

Zdaniem ministerstwa z wydatkowaniem środków nie radzą sobie placówki, jednak były szef resortu kultury Kazimierz Michał Ujazdowski komentował, że opóźnienia są efektem braku determinacji rządu. Podobne zarzuty formułuje w odniesieniu do Muzeum Historii Polski. – Ta placówka była już na liście obiektów realizowanych ze środków europejskich w 2008 roku, więc budowa mogła już ruszyć kilka lat temu. Wygląda na to, że zostanie zbudowana dopiero po dojściu do władzy PiS po najbliższych wyborach – zaznacza.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora w.ferfecki@rp.pl

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń