Przygotowaną przez Centrum Nauki Kopernik, Instytut Francuski w Polsce i Goethe-Institut ekspozycję otworzy „Imperium Zmysłów". Przeznaczone tylko dla dorosłych spotkanie rozpocznie się o godz. 19.00 i potrwa do 22.00. Każdy kto skończył 18 lat, może zmienić się w chemika, tworzyć i wąchać historyczne kompozycje zapachowe i przygotować własne aromatyczne mieszanki.
- Wystawa „Zapach – niewidzialny kod" dotyczy tego zmysłu w szeroko rozumianym kontekście, nie tylko perfumeryjnym, ale przede wszystkim społeczno-kulturowym – mówi "Rz" Agnieszka Łukasik, kuratorka i autorka koncepcji projektu. - Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wielkie znaczenie ma zapach w naszym życiu. Ekspozycja składa się z trzech części – pierwszej prezentującej historię zapachów, drugiej - warsztat perfumiarza i trzeciej - zapachowej mapy Berlina autorstwa Sissel Tolaas.
Poznaj zapachy charakterystyczne dla danego okresu
Literackie receptury
Dawne zapachy zostały odtworzone na podstawie receptur zapisanych w literaturze. Są wśród nich dwa starożytne – egipski kyphi – z nutą jałowca, terpentyny, rodzynek, mirry, tataraku, wina i miodu oraz rzymski foliatum - zwany „pachnidłem majętnych kobiet", znajduje się w nim mirra, tatark, nard. Zespół Polleny Aromy odtworzył larendogrę, czyli wodę Królowej Węgier i kyphi, resztę dwoje wybitnych francuskich perfumiarzy - Dominique Ropion i Daniela Andrier.