Wystawa zostanie umieszczona w zespole pałacowym w Krzyżowej. – W ciągu dwóch tygodni zostanie rozpisany konkurs architektoniczno-plastyczny, a prace nad budową instalacji powinny rozpocząć się wczesną wiosną – mówi Jadwiga Emilewicz z Muzeum Historii Polski.
Przed zakończeniem II wojny światowej majątek ten należał do rodziny von Moltke. To tam spotykali się spiskowcy, przeciwnicy Hitlera, skupieni w „Kręgu z Krzyżowej". 12 listopada 1989 roku odbyła się tam tzw. msza pojednania, znak pokoju przekazali sobie kanclerz Niemiec Helmut Kohl i premier Tadeusz Mazowiecki.
W Krzyżowej utworzony został Dom Spotkań Młodzieży, organizowane są zajęcia integracyjne dla uczniów z Polski i Niemiec i innych krajów. W poprzednim roku Krzyżową odwiedziło ok. 10 tys. osób.
Wystawa zostanie umieszczona w obiekcie o powierzchni 500 metrów kwadratowych oraz w plenerze. – Krzyżowa to jedyne w Polsce miejsce, gdzie powinna ona powstać. Wystawa nie ma mówić o historycznych stosunkach polsko-niemieckich, ale o pojednaniu polsko-niemieckim. O ludziach, którzy mieli odwagę pójść pod prąd – o Polakach i Niemcach, obywatelach NRD i RFN – tłumaczy prof. Waldemar Czachur z Uniwersytetu Warszawskiego.
– Będzie opowiadała o odwadze jednostek, przełamywaniu granic mentalnych – dodaje dr Kazimierz Wóycicki, kurator wystawy. Wystawa ma być skierowana do młodych ludzi, którzy spotykają się w Krzyżowej. – Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego doszło do tego pojednania – dodaje dr Wóycicki.