Reklama
Rozwiń

Trybunał (nie)konstytucyjny

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump nominował konserwatystkę Amy Coney Barrett na nowego sędziego Sądu Najwyższego. Barrett zastąpi zmarłą niedawno liberalną sędzię Ruth Bader Ginsburg. Decyzja prezydenta musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Senat.

Publikacja: 01.10.2020 15:55

Sąd Najwyższy USA powstał z jednego powodu: Kongres mógł odrzucić weto prezydenta zwykłą większością

Sąd Najwyższy USA powstał z jednego powodu: Kongres mógł odrzucić weto prezydenta zwykłą większością głosów, podczas gdy anulowanie decyzji Sądu Najwyższego było i jest praktycznie niemożliwe

Foto: Fotorzepa, Joe Ravi

Mało kto dzisiaj pamięta, że powstanie Sądu Najwyższego USA i całego amerykańskiego federalnego systemu sprawiedliwości jest wynikiem pewnego kompromisu. Instytucje te nie znalazły się nawet początkowo w artykułach konstytucji i w zasadzie są na swój sposób dziełem przypadku.

Pod koniec XVIII w. uznawano, że prawo głosu wyborczego przysługuje jedynie osobom o określonym statusie majątkowym. Tymczasem nowa amerykańska ustawa zasadnicza w ogóle nie czyniła żadnego rozróżnienia ekonomicznego. Po raz pierwszy w historii prawo wyboru władzy nie zależało od jakiejkolwiek majętności wyborcy. Jedynym zapisem w konstytucji odwołującym się do zagadnień ekonomicznych była fundamentalna zasada, że rząd nie może nikogo pozbawić własności.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego