Trybunał (nie)konstytucyjny

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump nominował konserwatystkę Amy Coney Barrett na nowego sędziego Sądu Najwyższego. Barrett zastąpi zmarłą niedawno liberalną sędzię Ruth Bader Ginsburg. Decyzja prezydenta musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Senat.

Publikacja: 01.10.2020 15:55

Sąd Najwyższy USA powstał z jednego powodu: Kongres mógł odrzucić weto prezydenta zwykłą większością

Sąd Najwyższy USA powstał z jednego powodu: Kongres mógł odrzucić weto prezydenta zwykłą większością głosów, podczas gdy anulowanie decyzji Sądu Najwyższego było i jest praktycznie niemożliwe

Foto: Fotorzepa, Joe Ravi

Mało kto dzisiaj pamięta, że powstanie Sądu Najwyższego USA i całego amerykańskiego federalnego systemu sprawiedliwości jest wynikiem pewnego kompromisu. Instytucje te nie znalazły się nawet początkowo w artykułach konstytucji i w zasadzie są na swój sposób dziełem przypadku.

Pod koniec XVIII w. uznawano, że prawo głosu wyborczego przysługuje jedynie osobom o określonym statusie majątkowym. Tymczasem nowa amerykańska ustawa zasadnicza w ogóle nie czyniła żadnego rozróżnienia ekonomicznego. Po raz pierwszy w historii prawo wyboru władzy nie zależało od jakiejkolwiek majętności wyborcy. Jedynym zapisem w konstytucji odwołującym się do zagadnień ekonomicznych była fundamentalna zasada, że rząd nie może nikogo pozbawić własności.

Pozostało 80% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Cel nadrzędny: przetrwanie narodu
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia
Generalne Gubernatorstwo – kolonialne zaplecze Niemiec