O Obławie Augustowskiej w sieci

Białostocki oddział IPN uruchomił portal o Obławie Augustowskiej.

Publikacja: 22.07.2014 15:02

Na stronie www.oblawaaugustowska.pl można znaleźć wyniki dotychczasowych badań naukowych o przebiegu Obławy, listy ofiar, ich zdjęcia, filmy, mapy, a także informacje o stanie śledztwa prowadzonego przez prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej. Portal będzie stale aktualizowany.

- Chcielibyśmy, aby zaglądali tu ludzie młodzi, dla których Internet jest często głównym   źródłem wiedzy. Chcemy również w ten sposób dotrzeć do opinii publicznej na całym świecie - tłumaczy Barbara Bojaryn-Kazberuk, dyrektor białostockiego oddział IPN, którego pracownicy przygotowali portal. - Wierzę, że jeszcze mogą znaleźć się osoby, które mają informacje na temat Obławy.

IPN w Białymstoku zajmuje się obławą do początku swego istnienia. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, która w 2001 r. przejęła je od Prokuratury Okręgowej w Suwałkach.

Przypomnijmy, że w lipcu 1945 r., na terenie powiatów augustowskiego, dąbrowskiego, sejneńskiego, sokólskiego i suwalskiego organa Smiersz 3. Frontu Białoruskiego przeprowadziły obławę, w której aresztowano ponad 7 tys. osób, z których ponad 5 tys. po pierwszych przesłuchaniach zwolniono. 592 osoby związane z polskim podziemiem akowskim wywieziono w nieznanym kierunku i zamordowano. Ostateczna liczba osób, które straciły wówczas życie jest prawdopodobnie większa, ponieważ - jak wynika z odnalezionego przez Nikitę Pietrowa, rosyjskiego historyka ze Stowarzyszenia „Memoriał" szyfrogramu naczelnika Głównego Zarządu Kontrwywiadu „Smiersz" generała pułkownika Abakumowa do Ławrentija Berii, Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR - w drugiej dekadzie lipca 1945 r. Sowieci przetrzymywali kolejne 828 osób, które były „sprawdzane" i w wypadku potwierdzenia ich związków z podziemiem - również miały zostać zamordowane. Obława Augustowska to największa powojenna zbrodnia na Polakach dokonana przez Sowietów i w publicystyce nazywana jest tzw. Małym Katyniem.

Portal www.oblawaaugustowska.pl to pierwsza publikacja elektroniczna Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku na ten temat. Białostocki IPN wydała wcześniej zbiór dokumentów archiwalnych dotyczących Obławy, książkę Alicji Maciejowskiej „Przerwane życiorysy", będącą reporterskim zapisem działań prowadzonych w końcu lat osiemdziesiątych przez nielegalny Obywatelski Komitet Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny zaginionych w lipcu 1945 r., a także kilka wydawnictw popularnonaukowych.

Treści zawarte na portalu www.oblawaaugustowska.pl niebawem zostaną przetłumaczone na język angielski i rosyjski.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście