Reklama
Rozwiń

"Zawołani po imieniu", a w tle spór z Niemcami

– Dlaczego tak długo czekamy na pomnik ofiar niemieckiego terroru oraz odszkodowania od Niemiec – pytał wicepremier Piotr Gliński na otwarciu wystawy, w której uczestniczył ambasador RFN.

Publikacja: 04.10.2020 18:52

Piotr Gliński

Piotr Gliński

Foto: Twitter

W warszawskim Domu Bez Kantów otworzona została w piątek ekspozycja poświęcona Polakom, którzy zginęli, ratując Żydów. Promuje ona program upamiętniania takich osób „Zawołani po imieniu", który realizuje Instytut Pileckiego. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od poniedziałku do marca 2021 r.

W uroczystości wziął udział m.in. ambasador RFN w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven. Wicepremier Piotr Gliński zwrócił uwagę, że „zawołanym" należy się „pomnik i miejsce historii Polski, ale też historii Niemiec i całej ludzkości". – Nie rozumiem, dlaczego tak długo czekamy na pomnik polskich ofiar niemieckiego terroru w Berlinie – mówił. – Nie rozumiem, dlaczego tak długo czekamy na odszkodowania od Niemiec czy chociażby wspólny, międzynarodowy apel do społeczeństwa i instytucji niemieckich o zwrot zagrabionych w czasie II wojny światowej dóbr polskiej kultury – dodał.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego