Fotografie zebrano i zarchiwizowano w ramach projektu "Fotograficzna wyprawa archeologiczna na polsko-białoruskie pogranicze" zrealizowanego przez białostockie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Widok. Uczestniczyli w nim fotografowie, dziennikarze i historycy. Zdjęcia zebrano podczas objazdu po siedmiu miejscowościach, dwóch polskich: Kleszczelach i Gródku oraz pięciu białoruskich: Sopoćkinach, Łunnej, Wołpie, Wołkowysku i Kamieńcu Litewskim.
W sierpniu fotografie były prezentowane podczas festiwalu "Wschód Kultury/ Inny Wymiar" w Białymstoku. Jak powiedziała PAP koordynatorka projektu Urszula Dąbrowska, teraz wystawa, co bardzo ważne, jedzie do kraju, skąd pochodzi część zdjęć i zostanie zaprezentowana podczas ważnej imprezy fotograficznej. "To szczególnie cenne i wartościowe, że fotografie będą pokazywane na Białorusi" - dodała.
Wystawa składa się z ok. 100 zdjęć; prezentowana będzie w galerii "Cech" w Mińsku do 29 października.
Jak mówiła wcześniej PAP Dąbrowska, głównym celem wyprawy było ocalenie od zapomnienia zdjęć i ludzi, których często młode pokolenie już nie rozpoznaje. Dodała, że w niektórych miejscach byli już za późno, bowiem starsze osoby, które mogły pamiętać postaci z dawnych zdjęć, już też odeszły. Zdaniem Dąbrowskiej, jeśli nawet dla wielu osób stare fotografie nie mają zbyt dużego znaczenia, to dzięki odwiedzinom i rozmowie, właściciele tych zdjęć uświadomili sobie, że fotografie są ważnymi dokumentami z historii rodziny oraz miejscowości i warto o nie dbać.