Imprezy te organizowane są w ramach "Przystanku Historia", w warszawskim oddziale IPN przy ul. Marszałkowskiej 21/25.
W ramach Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" odbędzie się pokaz filmu „Bagaż strachu" o powielaczu „Zuzia" przemyconym z Zachodu przez lubelskich opozycjonistów (3 listopada).
Już dzień później będzie można zobaczyć niemiecki film „Moja rodzina i szpieg" (4 listopada). Nie można go przegapić, bo i historia jest jak z sensacyjnego thrillera. Wychowany w polskiej rodzinie Janusz, jako dorosły mężczyzna wyrusza do Niemiec na poszukiwanie swojej biologicznej matki. Nie ma pojęcia, że jego tożsamość wykorzystał komunistyczny szpieg, który przed nim odnalazł kobietę, udając jej syna. Tropem rodzinnej historii rusza autorka filmu i... odnajduje po latach komunistycznego eksszpiega. W dyskusji po filmie, oprócz autorki Róży Romaniec, wezmą udział także dr Władysław Bułhak i Bartosz Wieliński.
W drugiej połowie miesiąca (24 listopada) warto wybrać się na rosyjski film „Chram". To laureat specjalnej nagrody Prezesa IPN na IX Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Chrześcijańskich Filmów i Programów TV Magnificat, który odbywa się co roku na Białorusi. Opowiada historię katolickiej świątyni w Moskwie, którą w 1937 roku przejęli komuniści. Po latach kościół został odzyskany i dziś pełni funkcję katedry.
Co w ramach innych stałych cykli?