Na film do IPN

Instytut Pamięci Narodowej organizuje w listopadzie cykl imprez popularyzujących historię. Można obejrzeć filmy, spotkać autorów książek historycznych.

Publikacja: 01.11.2014 10:36

Imprezy te organizowane są w ramach "Przystanku Historia", w warszawskim oddziale IPN przy ul. Marszałkowskiej 21/25.

W ramach Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" odbędzie się pokaz filmu „Bagaż strachu" o powielaczu „Zuzia" przemyconym z Zachodu przez lubelskich opozycjonistów (3 listopada).

Już dzień później będzie można zobaczyć niemiecki film „Moja rodzina i szpieg" (4 listopada). Nie można go przegapić, bo i historia jest jak z sensacyjnego thrillera. Wychowany w polskiej rodzinie Janusz, jako dorosły mężczyzna wyrusza do Niemiec na poszukiwanie swojej biologicznej matki. Nie ma pojęcia, że jego tożsamość wykorzystał komunistyczny szpieg, który przed nim odnalazł kobietę, udając jej syna. Tropem rodzinnej historii rusza autorka filmu i... odnajduje po latach komunistycznego eksszpiega. W dyskusji po filmie, oprócz autorki Róży Romaniec, wezmą udział także dr Władysław Bułhak i Bartosz Wieliński.

W drugiej połowie miesiąca (24 listopada) warto wybrać się na rosyjski film „Chram". To laureat specjalnej nagrody Prezesa IPN na IX Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Chrześcijańskich Filmów i Programów TV Magnificat, który odbywa się co roku na Białorusi. Opowiada historię katolickiej świątyni w Moskwie, którą w 1937 roku przejęli komuniści. Po latach kościół został odzyskany i dziś pełni funkcję katedry.

Co w ramach innych stałych cykli?

Seminarium „Oblicza PRL" poświęcone będzie mniejszościom narodowym w PRL (7 listopada). Opowiedzą o tym prof. Grzegorz Motyka i prof. Rafał Wnuk. W cyklu „Spacerkiem po Warszawie. Wielcy architekci XX w." Jarosław Zieliński o twórcach „niebotyków": Henryku Stifelmanie, Stanisławie Weissie i innych (13 listopada). „Pod sierpem i młotem" tym razem dr Józef Pawłowski opowie o ChRL (17 listopada). Jako „Świadek historii" wystąpi Leopold Sobel (25 listopada). Zaś „Krakowska Loża Historii Współczesnej w Warszawie" będzie dyskutowała o stosunkach państwo – kościół ze szczególnym uwzględnieniem postaci prymasa Stefana Wyszyńskiego (26 listopada). Wspomnijmy jeszcze o kolejnym spotkaniu Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota", na którym dr Piotr Stanek opowie o Stefanie Korbońskim (27 listopada).

Dla dzieci organizowany jest cykl „Rodzinna sobota. Historia oczami dzieci". 22 listopada zorganizowane będą zajęcia o II wojnie światowej, a 29 listopada o życiu w czasach stalinizmu. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie obowiązują zapisy.

O dzieciach sympozjum naukowe „Losy dzieci w obliczu wojny – w 70. rocznicę przybycia polskich dzieci do Nowej Zelandii" (18 listopada). Równolegle prowadzone będą warsztaty edukacyjne dla uczniów.

Z propozycji naukowych odbędą się konferencje: „Partia, państwo, społeczeństwo" (5-6 listopada), „Wokół pomocy dla Żydów w okupowanej Europie" (13-15 listopada), „Warszawa ma wiele twarzy" (20 listopada), „Gospodarcza Żelazna Kurtyna. Część I: Reformy rolne i polityka wobec rolnictwa" (25-26 listopada).

Imprezy te organizowane są w ramach "Przystanku Historia", w warszawskim oddziale IPN przy ul. Marszałkowskiej 21/25.

W ramach Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" odbędzie się pokaz filmu „Bagaż strachu" o powielaczu „Zuzia" przemyconym z Zachodu przez lubelskich opozycjonistów (3 listopada).

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Historia
Paweł Łepkowski: „Największy wybuch radości!”
Historia
Metro, czyli dzieje rozwoju komunikacji miejskiej Część II
Historia
Krzysztof Kowalski: Cień mamony nad przeszłością
Historia
Wojskowi duchowni prawosławni zabici przez Sowietów w Katyniu będą świętymi
Historia
Obżarstwo, czyli gastronomiczne alleluja!