- Do śmierci tych ludzi doszło ponad 50 lat temu. Sprawa dla nas jest przedawniona, dlatego podjęliśmy decyzję o umorzeniu tego postępowania - tłumaczy "Rzeczpospolitej" Paweł Wierzchołowski, szef mokotowskiej prokuratury.
Było o nim głośno w mediach w połowie lipca. Ekipa IPN z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem prowadziła swoje prace na cmentarzu przy kościele św. Katarzyny. Wykopano wówczas cztery szkielety oraz pojedyncze kości kilkunastu osób.
I te właśnie szczątki zostały zabezpieczone jeszcze na cmentarzu przez policję. Zrobiono to na polecenie prokuratury, która tłumaczyła, że otrzymała z Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu zawiadomienie, z którego wynikało, że na terenie cmentarza ujawniono cztery ludzkie szkielety. Szczątki znajdowały się poza oficjalnie stworzonymi grobami, w związku z czym istniało podejrzenie, że osoby te nie zmarły w sposób naturalny.
Z zawiadomienia złożonego przez IPN w prokuraturze wynikało, że w toku prac archeologicznych nie ustalono tożsamości tych ofiar ani też nie określono czasu i okoliczności zgonu, dlatego prokuratura na Mokotowie wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci czterech nieustalonych osób.
Powołano biegłych mających ustalić czas i przyczynę zgonu osób, których szczątki znaleziono. Działania IPN ostro oceniały wówczas przez środowiska patriotyczne i PiS .