Jak informuje IPN „publikacje poświęcone są trzem zasłużonym dla Polski osobom, które połączyła śmierć 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie Tu-154".
W Bibliotece Cyfrowej IPN nieodpłatnie dostępne są cztery nowe publikacje. Są to: „Zbrodnia Katyńska. W kręgu prawdy i kłamstwa" pod redakcja Sławomira Kalbarczyka, „Rzeczpospolita wolnych ludzi. Janusz Kurtyka w mediach. Wybór wywiadów, artykułów, oświadczeń z lat 200-2010", wybór i opracowanie Andrzej Arseniuk i Filip Musiał, „Anna Walentynowicz 1929-2010" oraz „Ryszard Kaczorowski 1919-2010".
Książka „Zbrodnia Katyńska. W kręgu prawdy i kłamstwa" to praca zbiorowa pod redakcją Sławomira Kalbarczyka. Została wydana w 70. rocznicę mordu NKWD na obywatelach polskich, więźniach i żołnierzach Wojska Polskiego wziętych do niewoli we wrześniu 1939 roku. Jej premiera odbyła się 6 kwietnia 2010 roku, a prezentował ją wówczas prezes IPN Janusz Kurtyka, który 4 dni później zginął w katastrofie prezydenckiego Tu-154 pod Smoleńskiem.
Książka zawiera 10 artykułów napisanych przez historyków i prawników, które zostały poprzedzone krótkim wstępem prezesa Janusza Kurtyki i wprowadzeniem redaktora naukowego. Na końcu znajdują się aneks zawierający relacje i dokumenty oraz wykaz skrótów, indeks osobowy i bibliografia. Całość jest próbą syntezy stanu wiedzy o zbrodni katyńskiej polskich historyków i prokuratorów.
W ciągu kolejnych pięciu lat przesłuchano nowych świadków, krewnych zamordowanych, którzy w śledztwie uzyskali status pokrzywdzonych. Materiał nad którym pracują prokuratorzy i badacze wzbogaciła się m.in. o odtajnione w całości dokumenty związane z pracami tzw. komisji Maddena, którą Kongres Stanów Zjednoczonych powołał w 1951 roku do zbadania Zbrodni Katyńskiej. Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej przekazała polskim prokuratorom kopie kolejnych, dotąd nieznanych 81 tomów akt śledztwa Naczelnej Prokuratury Wojskowej FR nr 159 w sprawie Zbrodni Katyńskiej. Oznacza to, że dotąd wpłynęło 149 kopii tomów z tego śledztwa. Przypomnijmy – pisaliśmy o tym w „Rzeczpospolitej" ostatnia partia 11 tomów została przekazana stronie polskiej 7 kwietnia 2011 roku. Od tego momentu, mimo zapowiedzi, nie doszło do przekazania żadnych nowych dokumentów.