Dzisiaj w gmachu węgierskiego parlamentu w Budapeszcie prezesi węgierskiego Komitetu Pamięci Narodowej (Nemzeti Emlékezet Bizottságának – NED) Réka Földváryné Kiss i polskiego Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński podpiszą umowę o współpracy. Będzie ona dotyczyła edukacji, badań historycznych i dokumentacji archiwalnej.
Umowa obu instytucji przewiduje m.in. wspieranie wspólnych projektów, wzajemne tłumaczenie i wydawanie publikacji, wymianę ekspertów i pracowników, współpracę przy organizacji wystaw, organizowanie przedsięwzięć naukowych i edukacyjnych, mających na celu lepsze poznanie dziedzictwa historycznego i kulturalnego obu krajów oraz udostępnianie dokumentacji archiwalnej.
Węgierski NED jest instytucją naukową. Ma tworzyć programy naukowe i badawcze dla dokładnego zbadania mechanizmów i struktur władzy w okresie dyktatury komunistycznej. Zadaniem Komitetu jest zbieranie i analiza danych, tworzenie raportów dotyczących struktur władzy i osób na kierowniczych stanowiskach w partii i komunistycznym aparacie władzy. Oprócz działalności naukowej, Komitet ma również pełnić rolę edukacyjną, m.in. publikując swoje ustalenia w internecie.
Komitet na podstawie zebranych przez siebie informacji ma także prawo uruchamiać procedurę karną w Prokuraturze Generalnej. Jego zadaniem jest współpraca z wydziałem Prokuratury, który zajmuje się ściganiem zbrodni z przeszłości.
Członków Komitetu na dziewięcioletnią kadencję powołuje Parlament (trzech) i po jednym prezes Węgierskiej Akademii Nauk i Minister Administracji i Sprawiedliwości. NED rozpoczął działalność na początku 2014 roku. Co ciekawe, dla członków Komitetu ustalono limit wieku – żaden z nich nie może być urodzony przed 14 lutego 1972, co gwarantuje, że w chwili reorganizacji komunistycznej służby bezpieczeństwa, nikt z nich nie miał więcej niż 18 lat.