O polskich obozach w Knesecie

W 25-lecie nawiązania polsko-izraelskich stosunków dyplomatycznych do Knesetu pojedzie 25 polskich parlamentarzystów.

Publikacja: 29.04.2015 21:00

Kneset

Kneset

Foto: Bloomberg

W tym roku mija 25 lat od ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Izraelem. Zostały one zerwane przez władze komunistyczne w czerwcu 1967 r. po wybuchu tzw. wojny sześciodniowej pomiędzy krajami arabskimi a Izraelem. Rozmowy na temat przywrócenia wzajemnych relacji rozpoczął w 1989 r. rząd Tadeusza Mazowieckiego. Formalnie zostały wznowione na początku 1990 r.

– Nawiązując do 25-lecia przywrócenia stosunków dyplomatycznych, chcemy zorganizować wyjazd 25 polskich parlamentarzystów do Knesetu. Liczymy na to, że kolejne spotkanie polskich i izraelskich deputowanych odbędzie się w Polsce – mówi Lena Klaudel z fundacji From The Depths, która przygotowuje spotkanie. Organizacja ta ponad rok temu przygotowała spektakularny wyjazd izraelskich parlamentarzystów do Polski w 69. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. W obchodach uczestniczyła wtedy największa w historii – licząca 60 deputowanych – delegacja Knesetu. – Nawiązujemy do tamtej wizyty – przyznaje Lena Klaudel.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama