Instytut Pamięci Narodowej rozpoczyna cykl imprez i uroczystości związanych z obchodzoną w tym roku 70 rocznica porwania i zabójstwa kilkuset działaczy podziemia niepodległościowego z Podlasia. Zostali oni zabici przez sowietów, do dzisiaj nie znamy miejsca ich pochówku. Oficjalne uroczystości rocznicowe obławy augustowskiej odbędą się w lipcu w Gibach, zostali na nie zaproszeni przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Prezes IPN dr Łukasz Kamiński namawia do udziału w nich także harcerzy.
9 maja w czasie pikniku naukowego, który odbędzie się na Stadionie Narodowych w Warszawie na stoisku IPN będzie można otrzymać informacje na temat obławy. – Zostanie tam zorganizowana wystawa, będziemy także informowali na temat poszukiwania i identyfikacji ofiar. Będzie istniała możliwość oddania materiału genetycznego do badań – opisuje nam dr Ewa Rogalewska, z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku. Materiał do badań porównawczych będą mogli oddać osób, którzy w czasie lub zaraz po wojnie stracili bliskich na terenie Podlasia. Białostocki oddział IPN tworzy bowiem bazę ofiar totalitaryzmów, zbiera też materiał od bliskich ofiar obławy augustowskiej oraz tych, którzy zmarli lub zostali zabici na terenie białostockiego więzienia (znaleziono tam szczątki kilkuset osób).
Białostocki oddział IPN od miesięcy prowadzi kampanię społeczną, w której informuje o możliwości identyfikacji ofiar w oparciu o badania DNA. Pracownicy Instytutu rozprowadzają ulotki informujące o identyfikacji m.in. na manifestacjach patriotycznych, proszą o nagłaśnianie tej sprawy przez samorządowców i duchownych, niedawno po raz pierwszy informowali o takiej możliwości w czasie meczu piłki nożnej ekstraklasy.
- 16 maja tematem przewodnim Nowy Muzeów, która zostanie zorganizowana w siedzibie IPN przy ul. Warsztatowej w Białymstoku, będzie obława augustowska – dodaje dr Ewa Rogalewska. Będzie można także obejrzeć wystawę „Milcząc wołają" o pracach ekshumacyjnych ofiar zbrodni komunistycznych na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim.
25 i 26 czerwca w Centrum Wystawienniczo – Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej zostanie zorganizowana międzynarodowa konferencja „Poszukiwanie i identyfikacja ofiar zbrodni systemów totalitarnych. Doświadczenia Polski w kontekście europejskim". – Spodziewamy się udziału w niej m.in. dwóch przedstawicieli rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał – dodaje dr Ewa Rogalewska.