Aktualizacja: 09.05.2015 16:48 Publikacja: 08.05.2015 01:44
Foto: Getty Images
Wiera i Andriej bardzo lubią Purim. Jeśli któreś z żydowskich świąt, to właśnie to. Radosne, pełne śpiewów, czasem tańca, na pewno biesiadowania – a oni bardzo lubią biesiadować, szczególnie we własnym gronie, rodzinnym. Rodzinę mają sporą. Młodszy brat Andrieja w Tel Awiwie, dokładnie w Jafie. Kupił kilka lat temu małe mieszkanie, kawalerkę z widokiem na morze. Jest sam, bez rodziny, dwa, trzy lata temu się rozwiódł, ale nie mieli dzieci, więc tak naprawdę nie ma na kogo wydawać. Na siebie pracuje, inaczej niż Wiera i Andriej. Andriej żartuje, że brat wydaje pieniądze na kochanki, zawsze mu brakuje do końca miesiąca. Andriejowi za dwa lata stuknie sześćdziesiątka. Wiera parę lat młodsza. Do tego dochodzi dwoje dzieci. Anna od paru tygodni w wojsku, o tym, co będzie robiła w życiu, zdecyduje dopiero za dwa lata, jak wróci. Może przejmie sklep po ojcu, niewielki sklepik: alkohole, trochę jedzenia, gazety, papierosy – z wyjątkiem papierosów większość to rosyjskie produkty. Sklep na ich osiedlu w Nazarecie Illit. Dawid szykuje się do egzaminu. Czwarty rok informatyki na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Na pewno zostanie w Górnym Nazarecie. Przynajmniej kilka firm chce go zatrudnić. Z pracą informatyka w Nazarecie w ogóle nie ma kłopotu. Czekają na informatyków. Jest jeszcze matka Andrieja i ojciec Andrieja. [...]
Sześć osób w jednym małym domu, segmencie wciśniętym w dziesiątki innych segmentów. Cała dzielnica rosyjska, a właściwie całe miasto rosyjskie. Idziesz ulicą i słyszysz język rosyjski. Kiedy nagle wpada w ucho hebrajski, odwracasz się ze zdziwieniem. Po hebrajsku mówią najmłodsi. A i to nie wszyscy. [...]
Ten sklep z alkoholem na początku miał ojciec Andrieja, czyli Jakow Hirsz. Andriej przejął sklep gdzieś w 2000 roku, kiedy Jakow dostał dodatkową emeryturę. Zresztą tak samo jak matka – Maria Hirsz. Dzięki ustawie o weteranach (pełna nazwa ustawy: Prawo weteranów przeciwko nazizmowi), uchwalonej w 2000 roku i nieco zmienionej w roku 2008, Jakowowi i Marii, jako weteranom Armii Czerwonej, przysługują pieniądze i ulgi fundowane przez państwo Izrael. Dokładnie rzecz biorąc, przysługują wszystkim, którzy: „służyli w okresie 1 września 1939 do 2 września 1945 w czynnej służbie wojskowej Państw Sprzymierzonych lub jednej z jednostek, które walczyły w konspiracji przeciwko wrogim reżimom. Lub osobom, które są formalnie uznane przez władze byłego ZSRR jako obrońcy miasta Leningradu lub rezydenci miasta podczas oblężenia w czasie II wojny światowej". A ponieważ w wojnie ojczyźnianej walczyły nawet dzieci i dzieci także broniły Leningradu, to osób, którym przysługują świadczenia państwa, jest jeszcze w Izraelu sporo, przynajmniej kilkaset. Oczywiście, żeby pieniądze i ulgi otrzymać, trzeba być obywatelem Izraela lub być Żydem i obywatelem Izraela. Cała rodzina Hirszów spełnia pierwszy warunek, a Jakow pierwszy i drugi. Ten pierwszy – od 1991 roku, kiedy przyjechali do Izraela. Jechali spod Kijowa. Najpierw pociągiem, z przesiadką w Mińsku, z przesiadką w Brześciu i Terespolu, z przesiadką w Warszawie.
Spacer nadmorską plażą, nie tylko nad Bałtykiem, to okazja do wchłonięcia pokaźnej porcji jodu. Ale nie tylko – to także szansa na napotkanie materialnych śladów przeszłości, bliższej i dalszej, sprzed dekad i sprzed stuleci.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
50 lat temu Jacek Pałkiewicz, późniejszy odkrywca źródła Amazonki, zyskał światowy rozgłos, pokonując Ocean Atlantycki w roli dobrowolnego rozbitka. W annałach historii żeglugi wyprawa została odnotowana jako pionierska. To 44-dniowe doświadczenie wykorzystali badacze z NASA zainteresowani problematyką izolacji i granic ludzkiej wytrzymałości.
17 stycznia 395 r. cesarz Teodozjusz Wielki oficjalnie podzielił Imperium Rzymskie na dwie niezależne od siebie części. Wschodnią, ze stolicą w Konstantynopolu, przekazał pod władanie swojemu starszemu synowi, 17-letniemu Arkadiuszowi. Łacińska część zachodnia miała pozostać pod panowaniem młodszego syna, 11-letniego Honoriusza.
Ministerstwo Kultury wycofało się z współprowadzenia i dofinansowania chełmskiego muzeum rzezi wołyńskiej. Władze samorządowe idą do sądu.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Politycy i światowi przywódcy nie zostaną zaproszeni do wygłoszenia przemówień z okazji 80. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Prezydentura Trumpa w czasie wojny w Ukrainie to dla Unii Europejskiej równanie z dwoma niewiadomymi. Pierwszy krok należy do polskiej prezydencji.
Demokracja i rządy prawa były od 80 lat spoiwem wolnego świata. Zjednoczona Europa i Ameryka znajdą coś na to miejsce?
Poprawa nastrojów i odwrót od dolara na globalnym rynku oraz perspektywa braku obniżki stóp procentowych w Polsce w najbliższym czasie były w piątek sprzymierzeńcem naszej waluty.
Złoty w piątkowy poranek notował niewielkie zmiany. Czy rozrusza się w ciągu dnia?
Od dzisiaj samoloty Wizz Aira latają ponownie z Katowic, Krakowa i Warszawy do Tel Awiwu. Loty będą odbywać się trzy razy w tygodniu.
Dzień przed inauguracją Donalda Trumpa pierwsi od miesięcy izraelscy zakładnicy mają być uwolnieni. Rozejm może zacząć obowiązywać nawet wcześniej. Przyszłość Strefy Gazy nie jest jednak jasna, podobnie jak premiera Beniamina Netanjahu.
Dane o inflacji ze Stanów Zjednoczonych osłabiły dolara i pomogły notowaniom złotego.
Nawet jeśli o danej regulacji czy dokumencie wypowiedziały się już dziesiątki prawników, niekoniecznie wszystko musi być jasne i oczywiste.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas