Prokurator zarzucił mu, że od 2 sierpnia 1945 r. do 31 października 1945 r. w Kolbuszowej (Podkarpacie) jako funkcjonariusz Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego znęcał się nad czterema osobami, które podejrzewał o przynależność do organizacji niepodległościowej. Śledczy IPN zarzuca mu przekroczenie władzy i stosowaniu represji wobec Bronisława M., Czesława M., Józefa D. i Jana D. "z powodu podejrzenia ich o przynależność do oddziału zbrojnego dowodzonego przez Wojciecha L."
Józef O. miał ich zatrzymać i przetrzymywać bez postanowienia o tymczasowym aresztowaniu. Bronisław M. był w ten sposób pozbawiony wolności w okresie od 2 sierpnia 1945 r. do 9 sierpnia 1945 r., Czesław M. : w okresie od 4 września 1945 r. do 12 września 1945 r., Józef D. i Jan D. : od 23 października 1945 r. do 31 października 1945 r.
"Dopuszczając się tych czynów wobec Bronisława M. i Czesława M., Józef O. działał wspólnie i w porozumieniu z nieustalonymi co do liczby i tożsamości funkcjonariuszami Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kolbuszowej" - informuje naczelnik pionu śledczego IPN w Rzeszowie Grzegorz Malisiewicz.
Józef O., w czasie prowadzonego przesłuchania, nie przyznał się do popełnienia żadnego z zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień.