Wojciech Muszyński: UB wykorzystało „Radosława”

Rozmowa: Wojciech Muszyński, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej

Publikacja: 07.09.2015 21:04

Rz: 70 lat temu płk Jan Mazurkiewicz „Radosław" wydał odezwę do żołnierzy Armii Krajowej, apelując, aby ujawniali się nowym władzom. Jakie były okoliczności wydania tego apelu?

Wojciech Muszyński: Kilka tygodni wcześniej, 1 sierpnia 1945 r., Mazurkiewicz został aresztowany przez UB i umieszczony w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej. UB rozmawiało z nim, w jaki sposób mógłby się przyczynić do rozwiązania problemu podziemia niepodległościowego. Nie stosowano w stosunku do niego przemocy, koncentrowano się na tym, by przekonać go, że dalszy opór jest bezsensowny i należy się dogadać „jak Polak z Polakiem". Wszystko to zbiegło się z ogłoszoną kilka dni wcześniej, 22 lipca, amnestią dla podziemia. Komuniści uznali, że należy stosować zasadę kija i marchewki – z jednej strony trwały aresztowania i egzekucje, z drugiej ogłoszono, że każda osoba, która się podda, zgłosi do UB i złoży obszerne wyjaśnienia, zostanie ułaskawiona. Amnestia miała teoretycznie oznaczać puszczenie win w niepamięć.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Paweł Łepkowski: Najsympatyczniejszy ze wszystkich świętych
Historia
Mistrzowie narracji historycznej: Hebrajczycy
Historia
Bunt carskich strzelców
Historia
Wojna zimowa. Walka Dawida z Goliatem
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Historia
Archeologia rozboju i kontrabandy
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką