Niemcy na polskim tronie

13 listopada 1918 r. abdykował ostatni król Saksonii Fryderyk August III dynastii Wettynów. Nie był niezależnym władcą suwerennego państwa. Królestwo Saksonii zostało wchłonięte przez Cesarstwo Niemieckie już w 1871 r., choć do końca zachowało pewne cechy państwa autonomicznego. Było jedną z najbardziej nowoczesnych prowincji niemieckich. Od 1831 r. obowiązywała w tym kraju nowoczesna konstytucja, na uniwersytetach w Lipsku i Dreźnie prężnie rozwijała się nauka, budowano nowoczesne jak na owe czasy programy pomocy socjalnej dla ludzi biednych.

Publikacja: 12.11.2020 21:00

Nadanie konstytucji Księstwu Warszawskiemu przez Napoleona w 1807 roku – obraz Marcella Bacciarelleg

Nadanie konstytucji Księstwu Warszawskiemu przez Napoleona w 1807 roku – obraz Marcella Bacciarellego

Foto: Wikipedia

I wojna światowa nie oszczędziła Saksonii. Upadek gospodarczy, powszechny głód, rozpacz z przegranej doprowadziły do wybuchu 11-dniowej rewolucji nazywanej „listopadową". Wettynowie, choć nie ponosili winy za wojnę, musieli podzielić los Habsburgów i Hohenzollernów. Dobry król Fryderyk August III wyjechał do swojego pałacu w Szczodrem na Dolnym Śląsku, gdzie żył jeszcze 14 lat. Do końca tytułował się królem Saksonii. Miał też prawo uważać się za tytularnego króla polskiego. Swoje roszczenia mógł opierać na artykule

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama