Twórcy ekspozycji chcieli udowodnić, że społeczność niemiecka napływająca do Warszawy od początku istnienia miasta, odegrała niemałą rolę w jego życiu kulturalnym, społecznym i gospodarczym.
Największe nasilenie migracji Niemców miało miejsce w XVII i XIX, ale już w XVI w Warszawie osiedliła się rodzina Fukierów (spolszczonych Fuggerów). Przedstawiciele linii augsburskiego rodu do stolicy przyjechali w 1515 roku. Specjalizowali się w handlu winami, w jednej z kamienic Starego Miasta do dziś mieści się restauracja ich nazwiska – niegdyś Fukierowie prowadzili w budynku winiarnię.
Rodzin niemieckiego pochodzenia, które związały swój los ze stolicą, jest wiele. Karol Wedel – syn niemieckich ewangelików, twórca słynnej czekolady – rozwijał swój biznes w Warszawie od pierwszej połowy XIX wieku. Jan Chrystian Schuch, architekt i planista od którego nazwiska wzięła nazwę aleja w centrum miasta mieszcząca siedziby kilku kluczowych resortów, przybył do stolicy w XVIII wieku. Wraz z Dominikiem Merlinim i Janem Chrystianem Kamsetzerem był autorem przebudowy Łazienek Królewskich w stylu angielskim. Stworzył także projekt ogrodu w Wilanowie. Z kolei Teodor Werner, potomek niemieckich przemysłowców, wraz z Ludwikiem Norblinem rozwijali w stolicy Towarzystwo Akcyjne Fabryk Metalowych pod firmą „Norblin, Bracia Buch i T. Werner".
Kurator wystawy Tomasz Markiewicz uważa, że współcześnie pojęcie „społeczność pochodzenia niemieckiego w Warszawie" jest często negatywnie postrzegane przez pryzmat tragicznych zdarzeń II wojny światowej. – Wystawa ma za zadanie przełamać ten stereotyp i przypomnieć Warszawę, jako miasto wielokulturowe, gdzie różne narodowości pokojowo ze sobą koegzystowały — mówi.
W jaki sposób losy niemieckich przybyszów na ziemie warszawskie zostały zebrane w jedną wystawę? Spora w tym zasługa Krzysztofa Wittelsa, wnuka Stanisława Wernera, ostatniego przedwojennego właściciela firmy Norblin. W 2007 roku nawiązał on współpracę z Tomaszem Markiewiczem i Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, której efektem stała się w 2010 roku wystawa „Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku" zaprezentowana najpierw w Domu Spotkań z Historią.