Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 30.10.2015 13:06 Publikacja: 30.10.2015 12:20
Główne wejście do budynku KGB w Mińsku
Foto: nn.by
Akcja pamięci ofiar represji stalinowskich pod budynkiem białoruskiego KGB w Mińsku
Foto: nn.by
Były więzień polityczny i jeden z liderów białoruskiej opozycji Mikoła Statkiewicz
Foto: nn.by
Niektórzy uczestnicy akcji przyszli z portretami swoich represjonowanych bliskich
Foto: nn.by
Akcja pamięci ofiar represji stalinowskich pod budynkiem białoruskiego KGB w Mińsku
Foto: nn.by
Akcja pamięci ofiar represji stalinowskich pod budynkiem białoruskiego KGB w Mińsku
Foto: nn.by
29 października 2015 roku z pewnością zapisze się na trwałe w historii Białorusi. Tego dnia w centrum Mińska ponad 150 osób zebrało się pod budynkiem Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi (KGB), by upamiętnić ofiar represji stalinowskich. Uczestnicy akcji obstawili zniczami schody najbardziej strzeżonego budynku w tym kraju – głównej siedziby KGB - naprzeciw której stoi pomnik twórcy i szefa pierwszych sowieckich organów bezpieczeństwa Feliksa Dzierżyńskiego. Akcję upamiętnienia ofiar bolszewickich zbrodni zorganizował jeden z liderów białoruskiej opozycji i były więzień polityczny Mikoła Statkiewicz.
To, co stworzył inżynier budujący układ scalony będący „sercem” telefonu komórkowego, to prawdziwe arcydzieło. To genialne ułożenie i połączenie tysięcy elementów!
W panteonie chrześcijańskich świętych jest wiele osób, które można podziwiać jako wzór wielkiej odwagi, wiary i człowieczeństwa. Paradoksalnie z tego grona najbardziej znany jest święty, o którego życiu prawie nikt nic nie wie. Wspominamy go 6 grudnia, choć rzadko w kontekście religijnym. Znają go bowiem nie tylko chrześcijanie, ale dzięki komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia także wyznawcy innych religii oraz ateiści. W Polsce wie o nim każde dziecko, choć jeszcze dwa wieki temu nie miał nic wspólnego ze świętami.
Coś, co dziś nazywamy mediami, a wcześniej należałoby nazwać świadomym i celowym poszerzaniem zasięgu komunikacji, wkroczyło w sferę wojny w momencie, kiedy narodziła się kategoria narracji.
Akty nieposłuszeństwa armii zdarzały się od najdawniejszych czasów. W historię buntów wpisały się także siły zbrojne carstwa moskiewskiego. Za mieszanie się do polityki strzelcy zapłacili straszliwą cenę.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
85 lat temu Armia Czerwona zaatakowała Finlandię. Był to kolejny krok w realizacji tajnego protokołu dodatkowego do paktu Ribbentrop-Mołotow, który skazywał sześć suwerennych państw na utratę niepodległości.
W maju 2021 roku do awaryjnego lądowania w Mińsku został zmuszony samolot linii Ateny-Wilno, na którego pokładzie znajdował się białoruski opozycjonista i dziennikarz Raman Pratasiewicz. Prokuratura zdecydowała o przedstawieniu zarzutów i wydaniu listu gończego za sprawcami.
Włoskie biuro architektoniczne Recs Architects zdobyło wyróżnienie w prestiżowym międzynarodowym konkursie A' Design Award. Doceniono zaprojektowany przez Włochów luksusowy terminal dla prywatnych odrzutowców, znajdujący się na lotnisku w Mińsku.
Zbiegłego na Białoruś byłego polskiego sędziego reżim wyciąga na sztandary antypolskiej propagandy. Wygląda na to, że dyktator na własne życzenie odcina się od świata i powierza kraj Rosji.
Donald Tusk zapowiedział, że w sobotę rano pojawi się na granicy z Białorusią.
Szokująca informacja, nie potrafię tego skomentować - tak szef MSZ, Radosław Sikorski odpowiedział na pytanie o sędziego Tomasza Szmydta, który wystąpił z wnioskiem o azyl polityczny w Mińsku.
Białoruski opozycjonista myślał, że pracuje dla jednej z instytucji Unii Europejskiej. Został oszukany przez służby dyktatora.
Na celowniku białoruskiej bezpieki znajdują się nie tylko opozycjoniści, ale i posiadacze Karty Polaka. Są przesłuchiwani na granicy.
Rozmieszczenie rosyjskiej taktycznej broni atomowej na Białorusi nie jest ograniczone czasowo - informuje agencja TASS cytując Aleksieja Poliszczuka, dyrektora departamentu rosyjskiego ds. byłych państw poradzieckich Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas