Aktualizacja: 30.10.2015 13:06 Publikacja: 30.10.2015 12:20
6 zdjęć
ZobaczGłówne wejście do budynku KGB w Mińsku
Foto: nn.by
29 października 2015 roku z pewnością zapisze się na trwałe w historii Białorusi. Tego dnia w centrum Mińska ponad 150 osób zebrało się pod budynkiem Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi (KGB), by upamiętnić ofiar represji stalinowskich. Uczestnicy akcji obstawili zniczami schody najbardziej strzeżonego budynku w tym kraju – głównej siedziby KGB - naprzeciw której stoi pomnik twórcy i szefa pierwszych sowieckich organów bezpieczeństwa Feliksa Dzierżyńskiego. Akcję upamiętnienia ofiar bolszewickich zbrodni zorganizował jeden z liderów białoruskiej opozycji i były więzień polityczny Mikoła Statkiewicz.
W dniach 4–11 lutego 1945 r. Roosevelt, Churchill i Stalin zdecydowali m.in. o tym, że ZSRR otrzymał „zwierzchnictwo” nad Polską i jedną trzecią Niemiec. Nasz kraj utracił też Kresy Wschodnie na rzecz Związku Radzieckiego.
Każdy, kto jadąc do Waszyngtonu, spodziewa się ujrzeć monumentalną rezydencję najpotężniejszego człowieka na świecie, jest zawiedziony jej rozmiarami.
W czasie II wojny światowej, gdy Związek Radziecki stał się sojusznikiem aliantów przeciwko III Rzeszy, uruchomiono gigantyczny projekt ALSIB w celu dostarczenia z Alaski do ZSRR amerykańskich samolotów przeznaczonych na front.
Zdjęcia paparazzi z ostatniej publicznej egzekucji we Francji spowodowały, że władze zrezygnowały z tej metody karania przestępców. Pokaz miał działać odstraszająco, a był jedynie rozrywką dla gawiedzi.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
W kultowym serialu z czasów PRL Jacek Zajdler grał rolę charyzmatycznego przywódcy bandy Karioki. W prawdziwym świecie aktor wspierał antykomunistyczną opozycję. Z pobudek moralnych, bo polityką się nie interesował.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
W maju 2021 roku do awaryjnego lądowania w Mińsku został zmuszony samolot linii Ateny-Wilno, na którego pokładzie znajdował się białoruski opozycjonista i dziennikarz Raman Pratasiewicz. Prokuratura zdecydowała o przedstawieniu zarzutów i wydaniu listu gończego za sprawcami.
Włoskie biuro architektoniczne Recs Architects zdobyło wyróżnienie w prestiżowym międzynarodowym konkursie A' Design Award. Doceniono zaprojektowany przez Włochów luksusowy terminal dla prywatnych odrzutowców, znajdujący się na lotnisku w Mińsku.
Zbiegłego na Białoruś byłego polskiego sędziego reżim wyciąga na sztandary antypolskiej propagandy. Wygląda na to, że dyktator na własne życzenie odcina się od świata i powierza kraj Rosji.
Donald Tusk zapowiedział, że w sobotę rano pojawi się na granicy z Białorusią.
Szokująca informacja, nie potrafię tego skomentować - tak szef MSZ, Radosław Sikorski odpowiedział na pytanie o sędziego Tomasza Szmydta, który wystąpił z wnioskiem o azyl polityczny w Mińsku.
Białoruski opozycjonista myślał, że pracuje dla jednej z instytucji Unii Europejskiej. Został oszukany przez służby dyktatora.
Na celowniku białoruskiej bezpieki znajdują się nie tylko opozycjoniści, ale i posiadacze Karty Polaka. Są przesłuchiwani na granicy.
Rozmieszczenie rosyjskiej taktycznej broni atomowej na Białorusi nie jest ograniczone czasowo - informuje agencja TASS cytując Aleksieja Poliszczuka, dyrektora departamentu rosyjskiego ds. byłych państw poradzieckich Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas