Reklama
Rozwiń

Niemcy wciąż płacą Hiszpanom z armii Hitlera

Niemiecki rząd nadal wypłaca świadczenia 41 weteranom tzw. Błękitnej Dywizji - jednostki złożonej z hiszpańskich ochotników, która w czasie II wojny światowej walczyła u boku Wehrmachtu na froncie wschodnim - pisze "The Telegraph". Pieniądze przekazywane są na mocy porozumienia zawartego między RFN a Hiszpanią gen. Francisco Franco w 1962 roku.

Aktualizacja: 07.11.2015 22:15 Publikacja: 07.11.2015 22:01

Na froncie wschodnim śmierć poniosło co najmniej 5 tys. żołnierzy Błękitnej Dywizji.

Na froncie wschodnim śmierć poniosło co najmniej 5 tys. żołnierzy Błękitnej Dywizji.

Foto: By FoxR (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Fakt wypłacania pieniędzy weteranom z Hiszpanii ujawnił poseł partii Der Linke Andrej Hunko - w odpowiedzi na jego interpelację, przedstawiciele niemieckiego rządu przyznali, że wypłacają rocznie ok. 100 tys. euro weteranom i krewnym żołnierzy Błękitnej Dywizji. Pieniądze otrzymuje 41 byłych żołnierzy tej formacji, osiem wdów po żołnierzach i sierota po jednym z ochotników, który zginął na froncie wschodnim.

- To skandal, że 70 lat po wojnie Niemcy wciąż wypłacają pieniądze osobom kolaborującym z III Rzeszą - oburzał się Hunko. - W tamtym czasie ci ludzie, jako ochotnicy, dołączali do niemieckich nazistów prowadzących wojnę totalną we wschodniej Europie. Nie rozumiem dlaczego niemiecki rząd wciąż wypłaca te pieniądze, skoro tyle ofiar wojny wciąż czeka na należną im rekompensatę - dodał.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego