W bazie tej prowadzonej przez Instytut Polonika znajduje się około 72 tys. wpisów, z czego około 20 tys. powiązanych jest z Ukrainą. To m.in. budowle, obrazy, rzeźby, ale też około 120 cmentarzy wojennych i ponad 10 tys. nagrobków.
W tym roku portal odwiedziło ok. 60 tys. osób, w tym około tysiąca wchodziło na tę stronę z terenu Ukrainy. Użytkownicy poszukują m.in. informacji genealogicznych i miejsc pochówków.
Ukraińska wersja bazy ma promować polskie dziedzictwo
Instytut Polonika, który tworzy tę bazę, tłumaczy, że uruchomienie ukraińskiej wersji strony to element zacieśniania współpracy między Polakami a Ukraińcami oraz promowania wspólnego dziedzictwa kulturowego.
Czytaj więcej
Instytut Polonika jest gotowy pomóc ratować zabytki Lwowa, które zostały uszkodzone w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego.
Jak zapewniają twórcy portalu, wspólne patrzenie na historię i jej materialne ślady musi kształtować się we wzajemnym dialogu, otwartości, współpracy, ale też zrozumieniu różnych perspektyw. – Od lat prowadzimy prace dokumentacyjne, inwentaryzacyjne, badawcze, a przede wszystkim konserwatorskie na terenie Ukrainy. Utworzenie i uruchomienie bazy jest kontynuacją tych inicjatyw. Szczególnie dzisiaj – kiedy w Ukrainie toczy się wojna, kiedy na nowo określamy nasze relacje – kształtowanie wspólnego spojrzenia na nasze dziedzictwo jest wyjątkowo istotne – tłumaczy p.o. dyrektora Instytutu Polonika Sylwia Tryc.