Zostaną one zaprezentowane na wystawie „W Radziwiłłowskim stały domu...”, którą tworzą eksponaty pochodzące z prywatnych kolekcji m.in. Macieja Radziwiłła, który stoi na czele fundacji. Ekspozycja mieści się na drugim piętrze pałacu Radziwiłłów w Nieborowie (Łódzkie), który jest oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.
Portret Bogumiła Radziwiłła, bohatera „Potopu"
Zgromadzonych zostało około 300 przedmiotów pochodzących z dawnych siedzib Radziwiłłowskich z dzisiejszej Białorusi, Litwy, Ukrainy, Polski i Niemiec. Do najciekawszych należy portret króla Stanisława Augusta Poniatowskiego autorstwa Élisabeth Vigée-Lebrun, który powstał w czasie jego pobytu w Petersburgu. Można zobaczyć np., jak wyglądał znany z Sienkiewiczowskiego „Potopu” Bogusław Radziwiłł. Wykonany przez holenderskiego malarza Willema van Honthorsta portret został odnaleziony w Szkocji.
Czytaj więcej
Guzów to niejedyna rezydencja, która wróciła do spadkobiercy. Czy tak stanie się też z Nieborowem i Arkadią?
Fundacja od lat wspiera muzeum w Nieborowie i Arkadii. Reaktywowała Manufakturę Majoliki. Na dziedzińcu organizuje przedstawienia operowe.
Gobelin przedstawiający epizod bitwy pod Issos
Teraz do nieborowskiej kolekcji Fundacja Trzy Trąby przekazała dodatkowo XVI-wieczny gobelin wyprodukowany w Oudenaarde, którego twórcą był Pieter Van der Kercken. Gobelin ma wymiary 343 x 467 cm. Scena umieszczona na tkaninie nawiązuje do bitwy pod Issos z 333 r. p.n.e., gdy Aleksander Macedończyk pokonał perskiego króla Dariusza III. Gobelin pochodzi z paryskiego domu Zofii Urusov Radziwiłł. Po bezpotomnej śmierci księżnej w 1889 r. jej majątek przejęli wierzyciele oraz jedna z siostrzenic – księżna Barszczow. Dekoracyjną tkaninę kupiła do kolekcji Fundacji Trzy Trąby Zofia Radziwiłł w paryskim Maison Jansen.