Pion śledczy poznańskiego oddziały IPN zakończył właśnie śledztwo w sprawie „bezprawnego pozbawienia wolności działaczy opozycji antykomunistycznej na podstawie decyzji o internowaniu wydawanych przez Komendanta Wojewódzkiego MO w Poznaniu".
W trakcie śledztwa prokurator udokumentował internowanie 173 osób. Pierwsze osoby zostały zatrzymane przez specjalne grupy do zatrzymań Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Poznaniu jeszcze przed północą 12 grudnia 1981 r. Większa cześć zatrzymana została w nocy we własnych domach na podstawie wcześniej przygotowanej przez Wydział Śledczy KW MO w Poznaniu tzw. listy osób stanowiących poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.
Zatrzymanych dowożono do wytypowanych komisariatów MO i do KW MO w Poznaniu, następnie zaś do Zakładu Karnego w Gębarzewie, który został przygotowany do przyjęcia internowanych. Zatrzymane kobiety początkowo zostały osadzone w Areszcie Śledczym w Poznaniu, dopiero w styczniu 1982 r. przewiezione zostały do Ośrodka dla Internowanych w Gołdapi.
Z materiału dowodowego IPN wynika, że prawie wszystkie osoby, które zostały internowane, były związane z działalnością opozycyjną w ramach NSZZ „Solidarność" lub NZS.
Decyzje o internowaniu wręczono zatrzymanym dopiero w ośrodkach internowania. Skargi na decyzje o internowaniu, składane przez internowanych do Ministra Spraw Wewnętrznych Czesława Kiszczaka, były odrzucane. Zwolnienia internowanych odbywały się stopniowo. Jak ustalił IPN ostatnia osoba została zwolniona na początku grudnia 1982 roku.