Witold Pilecki wśród Sprawiedliwych

Książka „Witold Pilecki. Fotobiografia” Macieja Sadowskiego opowiada o męstwie i bohaterstwie oficera AK w sposób powściągliwy, a przez to niezwykle poruszający.

Aktualizacja: 12.03.2016 20:03 Publikacja: 11.03.2016 23:01

Pilecki jako oficer Polskiego Państwa Podziemnego w 1940 roku podjął decyzję przedostania się do obozu koncentracyjnego w Auschwitz z zadaniem nawiązania łączności z uwięzionymi i zbudowania w obozie tajnej organizacji konspiracyjnej.  Jako jedyny został dobrowolnym więźniem Auschwitz „by na miejscu poznać fakty, to czego się dowiedział, zawarł w raporcie z pobytu w obozie” – przypomina we wstępie do książki Timothy Snyder.

Pewnego wrześniowego poranka celowo dał się zatrzymać w łapance na warszawskim Żoliborzu pod nazwiskiem Tomasz Serafiński. I tak  drugim transportem warszawskim trafił do obozu. Był jego więźniem nr 4859 przez dwa lata i dziewięć miesięcy. W tym czasie, działając w ciężkich, skrajnie ryzykownych warunkach, organizował konspiracyjne struktury w obozie i przekazywał informacje do Komendy Głównej AK o ludobójstwie dokonywanym  w Auschwitz przez Niemców.

W 1943 uciekł z Auschwitz wraz z dwoma innymi więźniami. Walczył potem w Powstaniu Warszawskim, po którym trafił do niewoli. Więziony w stalagach Lamsdorf i Murnau, po uwolnieniu wstąpił do 2. Korpusu Polskich Sił zbrojnych we Włoszech, a następnie na rozkaz generała Władysława Andersa przedostał się do Polski, gdzie prowadził działalność wywiadowczą. W 1947 został aresztowany przez UB i podczas pokazowego procesu „wrogów ludu” skazany na śmierć. Wyrok wykonano w 1948. Witold Pilecki doczekał się rehabilitacji dopiero w 1990 roku.

Na jego „Fotobiografię” składają się przede wszystkim zdjęcia i dokumenty oraz cytaty z wypowiedzi bohatera, brzmiące niczym krótkie dramatyczne meldunki, jak ten, gdy podjął decyzję o ucieczce z Auschwitz: „Wyszedłem w nocy – tak samo jak przyjechałem – byłem więc w tym piekle dziewięćset czterdzieści siedem dni i tyleż nocy.” Książka  dzieli się na rozdziały, opisujące kolejne etapy życia Pileckiego, których granice wyznaczają historyczne punkty zwrotne: rok 1918 (koniec I wojny światowej), 1939 (wybuch II wojny światowej), 1945 (koniec II wojny światowej). Przypomina, że Witold Pilecki walczył także w obronie Wilna w 1918 i w wojnie 1920 roku, za co dwukrotnie został odznaczony Krzyżem Walecznych.

W ubiegłym tygodniu Witold Pilecki uhonorowany został tytułem Sprawiedliwego przez Komitet Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie.

Tytuł ten przyznano jednocześnie Władysławowi Bartoszewskiemu i ks. Janowi Zieji, kapelanowi Komendy Głównej AK, współpracującemu podczas okupacji z Radą Pomocy Żydom „Żegota”, który głosił że „Każdego człowieka, bez różnicy wiary, narodowości, stanowiska społecznego i domniemanej wartości moralnej, będziemy uważali za brata, szczerze i konsekwentnie potwierdzając to uczynkami swoimi”.

Drzewka poświęcone ich pamięci zostaną posadzone w Ogrodzie Sprawiedliwych na skwerze im. generała Jana Jura-Gorzechowskiego na warszawskiej Woli.

Ogród Sprawiedliwych powstał w 2014 roku. Sadzone w nich drzewkach dedykowane są tym, którzy ratowali życie innych lub występowali w obronie ludzkiej godności – w czasie nazizmu i komunizmu, ludobójstw, masowych mordów, zbrodni przeciw ludzkości, popełnionych w XX i XXI wieku. Upamiętniono w nim już w ten sposób m.in. Marka Edelmana, Jana Karskiego, Tadeusza Mazowieckiego, Annę Politkowską.

Maciej Sadowski „Witold Pilecki. Fotobiografia”, Wydawnictwo Olesiejuk, Warszawa

Historia
Nie ma pieniędzy na wydanie unikalnej korespondencji Chopina
Historia
20 lat temu zmarł papież Polak. Jak będziemy go wspominali
Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty