Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.12.2024 18:38 Publikacja: 27.04.2023 21:40
Generał Iwan Sierow (1905–1990, po lewej), szef KGB, witany przez ambasadora ZSRR Jakowa Malika (1906–1980) po jego przybyciu do ambasady radzieckiej w Londynie, 22 marca 1956 r.
Foto: Terry Fincher/Keystone/Hulton Archive/Getty Images
Nikita Siergiejewicz Chruszczow chwalił się, że sowieckie fabryki wypuszczają nowe rakiety balistyczne na masową skalę, „niczym kiełbaski”. Obiecywał, że pokaże Amerykanom, gdzie raki zimują. – Pogrzebiemy was wszystkich! – groził „imperialistom” i dla podkreślenia tego przesłania uderzał butem w pulpit. I na pierwszy rzut oka dysponował narzędziami pozwalającymi mu spalić Wolny Świat na popiół. W 1961 r. z jego rozkazu zdetonowano na Nowej Ziemi największą bombę atomową w historii. Owa Car-bomba miała moc 50 megaton. W wyniku jej detonacji powstała kula ognia o średnicy 4 kilometrów i obłok w kształcie grzyba o wysokości 60 km. Wybuch był odczuwalny nawet na Alasce. Chruszczowowi to jednak nie wystarczało. Pierwotnie chciał, by Car-bomba miała dwa razy większą moc. Ten szaleńczy test nie wystraszył jednak Zachodu wystarczająco mocno. Chruszczow nakazał więc wysłać rakiety z głowicami atomowymi na Kubę, by mogły razić „miękkie podbrzusze” Ameryki. Prezydent USA John F. Kennedy odpowiedział na to blokadą morską Kuby. Dzięki danym wywiadowczym przejrzał blef Sowietów. Wiedział, że stan ich arsenału nuklearnego jest żałosny i że poza Kubą mają oni być może tylko jedną rakietę mogącą dosięgnąć USA. Sowieci zostali zmuszeni do wycofania rakiet z Kuby, a w ramach dyplomatycznej deeskalacji Amerykanie usunęli swoje stare rakiety z Turcji. Kubański kryzys rakietowy stał się wielką kompromitacją Chruszczowa. Jego dni u władzy były już policzone.
To, co stworzył inżynier budujący układ scalony będący „sercem” telefonu komórkowego, to prawdziwe arcydzieło. To genialne ułożenie i połączenie tysięcy elementów!
W panteonie chrześcijańskich świętych jest wiele osób, które można podziwiać jako wzór wielkiej odwagi, wiary i człowieczeństwa. Paradoksalnie z tego grona najbardziej znany jest święty, o którego życiu prawie nikt nic nie wie. Wspominamy go 6 grudnia, choć rzadko w kontekście religijnym. Znają go bowiem nie tylko chrześcijanie, ale dzięki komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia także wyznawcy innych religii oraz ateiści. W Polsce wie o nim każde dziecko, choć jeszcze dwa wieki temu nie miał nic wspólnego ze świętami.
Coś, co dziś nazywamy mediami, a wcześniej należałoby nazwać świadomym i celowym poszerzaniem zasięgu komunikacji, wkroczyło w sferę wojny w momencie, kiedy narodziła się kategoria narracji.
Akty nieposłuszeństwa armii zdarzały się od najdawniejszych czasów. W historię buntów wpisały się także siły zbrojne carstwa moskiewskiego. Za mieszanie się do polityki strzelcy zapłacili straszliwą cenę.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
85 lat temu Armia Czerwona zaatakowała Finlandię. Był to kolejny krok w realizacji tajnego protokołu dodatkowego do paktu Ribbentrop-Mołotow, który skazywał sześć suwerennych państw na utratę niepodległości.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Muzeum Gazowni Warszawskiej to niezwykła przestrzeń, gdzie przeszłość i przyszłość przenikają się, tworząc inspirujące środowisko dla wydarzeń biznesowych i konferencji. Zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnej aparatowni i tłoczni gazu, Muzeum zostało starannie odrestaurowane, aby oddać ducha epoki, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność nowoczesnej przestrzeni.
Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego przez aklamację przyjęła uchwałę o poparciu kandydatury marszałka Sejmu Szymona Hołowni (Polska 2050) w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.
Na wojnie Rosji z Ukrainą zginął znany ukraiński aktor Jakiw Tkaczenko. 45-latek występował m.in. w polskim serialu „Wataha” oraz filmie „Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym posłanki Koalicji Obywatelskiej Kingi Gajewskiej. Polityczka została w tej sprawie przesłuchana w charakterze świadka - donosi portal "Wirtualna Polska".
Gdy wokół hulają polityczne emocje związane z pierwszą rocznicą powołania rządu, z głośników w supermarketach sączą się już bożonarodzeniowe przeboje, a my w popłochu robimy ostatnie zakupy, warto pozwolić sobie na moment adwentowego zatrzymania. A nie ma lepszej drogi, by to zrobić, niż dobra lektura.
Ministerstwo Infrastruktury nie wyklucza, że przyspieszy budowę Drogi Czerwonej, która jest kluczowa do rozwoju portu i miasta Gdyni.
Paradoksalnie, ogłoszenie przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii decyzji o rezygnacji z „kredytu 0 proc.” będzie w najbliższym czasie skutkować zwiększeniem akcji kredytowej – ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek w rozmowie z PAP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas