Taką tezę stawia w swoich ostatnich publikacjach prof. Tomasz Jasiński, wybitny mediewista, związany z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu, który od wielu lat prowadzi badania nad autorem pierwszej kroniki opisującej dzieje państwa polskiego.
Na podstawie analiz „Kroniki polskiej”, a także tekstów z epoki pisanych po łacinie, wykorzystaniu w badaniach oprogramowania komputerowego, które pozwala na porównywanie stylu, języka, a przede wszystkim akcentowania rymu łacińskiego różnych pism, wyciągnął on nowe wnioski na temat prawdopodobnej tożsamości Anonima.
Czytaj więcej
„Kraj to wprawdzie bardzo lesisty, ale niemało przecież obfituje w (...) chleb i mięso, w ryby i miód” – obraz piastowskiej Polski przedstawiony przez Anonima zwanego Gallem, niemalże idylliczny, oddaje zasobność i dostatek dworu polskich książąt i królów.
Profesor dokonał analizy utworów rytmicznych w „Kronice polskiej”, i nie ma wątpliwości, iż Gall był wybitnym poetą. „Utwory Galla – napisane nienagannie pod względem formalnym – przewyższają podobne wiersze współczesnych mu poetów swoją lekkością, pomysłowością oraz bogactwem form retorycznych. Wiersze jego wykazują duże pokrewieństwo z utworami wybitnych francuskich poetów tej epoki – Hilarego z Orleanu i Piotra Abelarda”- uważa prof. Jasiński. Dodaje, że nie można wykluczyć, że tworzył też słowiańskojęzyczne wiersze, a autor Bogurodzicy mógł się inspirować poezją Anonima.
- Moim zdaniem Gall Anonim był Słowianinem, a dokładnie Chorwatem, związanym ze stronnictwem prowęgierskim skupionym wokół królowej chorwackiej Heleny, wdowy po królu Dymitrze Zvonimirze i jednocześnie siostrzenicy Kazimierza Odnowiciela – mówi nam prof. Tomasz Jasiński.