Zegarek, łańcuszki, różańce oraz wieczne pióra zostaną zwrócone we wtorek w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy w Warszawie bliskim Janiny, Zofii i Ireny Kesler przez przedstawicieli Arolsen Archives. Zostały one im odebrane, gdy latem 1944 r. trafiły do obozu koncentracyjnego Ravensbrück.
Ich rodzina została odnaleziona dzięki kampanii #StolenMemory, której celem jest zwrócenie rodzinom rzeczy osobistych więźniów niemieckich obozów. W archiwum tym znajduje się jeszcze ok. 900 depozytów sygnowanych polskimi nazwiskami. Są to m.in. dokumenty, zdjęcia, listy, biżuteria.
Siostry – Janina, Zofia i Irena Kesler – urodziły się na warszawskiej Woli, zostały aresztowane przez gestapo 12. dnia powstania. Były córkami Walentego Keslera i Walerii Apolonii z domu Kaprańskiej. W momencie zatrzymania Janina miała 44 lata, Zofia – 38, a Irena – 35 lat.
Czytaj więcej
Odnaleziona została oryginalna klisza fotograficzna z powstania w getcie. Wykonane z niej odbitki zostaną zaprezentowane w środę w Muzeum Żydów Polskich POLIN.
Kobiety trafiły do obozu w Pruszkowie, a następnie zostały wywiezione do kobiecego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. W kartach więźniów zapisano, że dwie starsze siostry były z zawodu krawcowymi. Młodszej wpisano: robotnica. W chwili zatrzymania nie były mężatkami. Z Ravensbrück zostały przeniesione do podobozu KL Neuengamme.