Algier: Odnowiono nagrobek polskiego naukowca i działacza niepodległościowego

Ambasada RP w Algierze odnowiła nagrobek polskiego naukowca i działacza niepodległościowego Edwarda Landowskiego, który znajduje się na cmentarzu chrześcijańskim Diar al-Saada w Algierze.

Publikacja: 09.01.2023 11:07

Algier: Odnowiono nagrobek polskiego naukowca i działacza niepodległościowego

Foto: Wikmedia Commons/Domena Publiczna

adm

W listopadzie minionego roku, po przeprowadzeniu kwerendy w rejestrach cmentarnych, Marta Sęk-Spirydowicz odnalazła grób Edwarda Landowskiego, polskiego naukowca i działacza niepodległościowego. Ambasada RP w Algierze zdecydowała się odnowić nagrobek mężczyzny. Renowacja grobu jest kontynuacją działań placówki dla utrwalenia polskiego dziedzictwa i miejsc pamięci związanych z Polakami w Algierii.

Urodzony 14 października 1839 roku w Wilnie Edward Landowski był synem lekarza wojskowego w warszawskiej Cytadeli oraz bratem Pawła Landowskiego, powstańca styczniowego, działacza niepodległościowego i lekarza. Medycynę studiował we Wrocławiu oraz w Warszawie na Akademii Medyko-Chirurgicznej i w Szkole Głównej. Działalność polityczna i udział w Powstaniu Styczniowym doprowadziły do jego emigracji najpierw do Szwajcarii, a następnie do Francji, gdzie kontynuował studia lekarskie. 

Czytaj więcej

Mordercze lato 1862

W 1878 r., dzięki staranim Landowskiego, zorganizowano oddział antropologii polskiej na Wystawie Powszechnej w Paryżu. W roku 1879 przeniósł się do Algieru, gdzie w podstołecznej miejscowości Mustapha Supérieur, obecnej dzielnicy stolicy, założył stację klimatyczną dla gruźlików. Prowadził badania nad zastosowaniem rośliny Piscida erythrina w leczeniu gruźlicy. Był członkiem wielu towarzystw naukowych. Ogłosił kilkanaście prac naukowych, głównie z zakresu higieny, profilaktyki i leczenia gruźlicy oraz klimatologii Algierii. 

Do ważniejszych jego dzieł należą: L’Algérie au point de vue climato-thérapique dans les affections consomptives (1877), Sur l’acclimatement en Algérie (1878) i Traitement de la phthisie pulmonaire à Alger (1880), dotyczące leczenia klimatycznego oraz organizacji uzdrowiska w Algierii. 

6 listopada 1882 roku Landowski zmarł w Algierze, gdzie został pochowany na chrześcijańskim cmentarzu w Salombier (obecnie Madania).

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście