Światło dla ofiar stanu wojennego

13 grudnia dniem modlitw za ofiary stanu wojennego. Tego dnia odbędzie się akcja „Zapal Światło Wolności”.

Aktualizacja: 12.12.2020 11:40 Publikacja: 12.12.2020 11:26

13 grudnia dniem modlitw za ofiary stanu wojennego. Tego dnia odbędzie się akcja „Zapal Światło Woln

13 grudnia dniem modlitw za ofiary stanu wojennego. Tego dnia odbędzie się akcja „Zapal Światło Wolności”.

Foto: 123RF

W tym roku do akcji społecznej Instytutu Pamięci Narodowej "Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności" przyłączy się  przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Jak podaje biuro prasowe Episkopatu, jego przewodniczący w niedzielę o godz. 19.30 w oknie pałacu arcybiskupiego w Poznaniu zapali symboliczne światło upamiętniające ofiary komunistycznych represji. Do akcji włączy się również bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski

- Zapalenie w oknach 13 grudnia o godz. 19.30 symbolicznych świec ma upamiętniać wszystkich tych, którzy w czasie stanu wojennego stracili życie, utracili pracę lub musieli opuścić Ojczyznę w wyniku przeciwstawiania się brutalnym działaniom władz komunistycznych.– powiedział bp Miziński.

Dodał, że „zapalając światło wolności dajemy świadectwo wdzięczności wobec osób i ich rodzin, które nie zawahały się cierpieć i znosić represje w imię podstawowych praw jednostki".

Zainicjowana kilka lat temu przez Instytut Pamięci Narodowej akcja społeczna „Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło wolności" nawiązuje do historycznych gestów św. Jana Pawła II oraz Ronalda Reagana, prezydenta Stanów Zjednoczonych, którzy pamiętnego 13 grudnia 1981 roku w ten właśnie sposób – w Pałacu Apostolskim oraz w Białym Domu, wyrazili swój sprzeciw wobec polityki władz komunistycznych w Polsce.

Jak przypomina, IPN zainicjowana przez niego kilka lat temu akcja społeczna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności" nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy, ale też inni mieszkańcy Wolnego Świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL.

– To był wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano symboliczne świeczki – przypomina IPN. Do podobnego gestu jedności z żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego w odezwie do narodu wzywał wtedy Amerykanów prezydent Ronald Reagan.

– Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia przynoszą dzielnemu narodowi polskiemu niewiele radości. Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. Na pierwsze przejawy wolności rządzący odpowiedzieli brutalną siłą, zabójstwami, masowymi aresztowaniami i utworzeniem obozów internowania – mówił prezydent Regan w bożonarodzeniowym orędziu.

Akcję „Światła Wolności poparli w tym roku też Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach, Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim. Do akcji włączy się PGE Narodowy. 13 grudnia na fasadzie stadionu wyświetli się napis „Światło Wolności".

Stan wojenny wprowadzono w Polsce 13 grudnia 1981 roku. Trwał do 22 lipca 1983. W tym czasie  życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników w kopalni „Wujek" podczas pacyfikacji strajku.

Historia
Wołyń, nasz problem. To test sprawczości państwa polskiego
Historia
Ekshumacje w Puźnikach. Po raz pierwszy wykorzystamy nowe narzędzie genetyczne
Historia
Testament Bolesława Krzywoustego, czyli rozbicie dzielnicowe
Historia
Fridtjof Nansen i Roald Amundsen. Wikingowie XIX wieku
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Historia
Amazonka odkryła swoją tajemnicę