Czy Hołodomor był ludobójstwem? Ambasador Rosji w Niemczech: To sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem

Nie tylko Ukraińcy głodowali i umierali z głodu - stwierdził Siergiej Nieczajew, ambasador Rosji w Berlinie. Według niego jest to powód, dla którego Bundestag nie powinien uznawać Hołodomoru za ludobójstwo.

Publikacja: 25.11.2022 23:39

Siergiej Nieczajew, ambasador Rosji w Berlinie

Siergiej Nieczajew, ambasador Rosji w Berlinie

Foto: EPA/CLEMENS BILAN

qm

Bundestag ma uznać za ludobójstwo klęskę głodu, do której 90 lat temu świadomie doprowadziły na Ukrainie sowieckie władze pod wodzą dyktatora Józefa Stalina - wynika z inicjatywy czterech frakcji parlamentarnych w niemieckim Bundestagu. W piątek poinformowały o tym „Frankfurter Allgemeine Zeitung” i magazyn „Der Spiegel”. Według tych mediów tekst uchwały powstał z okazji Dnia Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych, który na Ukrainie obchodzony jest zawsze w czwartą sobotę listopada. Odpowiedni projekt uchwały ma być przedyskutowany i uchwalony w Bundestagu w środę 30 listopada.

Już wcześniej kilka państw zakwalifikowało Hołodomor jako ludobójstwo na narodzie ukraińskim - ostatnio Irlandia, Mołdawia i Rumunia. Ukraina od lat zabiega o takie uznanie przez parlamenty innych krajów.

Czytaj więcej

Kułeba: Niech Bundestag uzna Hołodomor za ludobójstwo

„Głód i represje dotknęły całą Ukrainę, a nie tylko jej regiony produkujące zboże” – można przeczytać we wniosku, którego cytuje „Spiegel”. „Z dzisiejszej perspektywy sugeruje to historyczno-polityczną klasyfikację jako ludobójstwo. Niemiecki Bundestag podziela taką klasyfikację” – piszą inicjatorzy skupieni wokół posła Partii Zielonych Robina Wagenera, który stoi na czele niemiecko-ukraińskiej grupy parlamentarnej w Bundestagu.

Zgodnie z projektem Hołodomor dołącza do „listy nieludzkich zbrodni popełnionych przez systemy totalitarne, w trakcie których w Europie, zwłaszcza w pierwszej połowie XX wieku, doszło do zagłady milionów istnień ludzkich”. Zbrodnia jest „częścią naszej wspólnej historii jako Europejczyków”.

Siergiej Nieczajew, ambasador Rosji w Berlinie, w odpowiedzi stwierdził na łamach skrajnie lewicowego dziennika „Junge Welt”, że uznanie Hołodomoru za ludobójstwo jest „podejściem antyhistorycznym, sprzecznym z faktami i zdrowym rozsądkiem”. Ubolewał też, że - jego zdaniem - przyjęcie takiego projektu „podsyca nastroje antyrosyjskie”.

Czytaj więcej

Papież porównuje wojnę Rosji z Ukrainą do Wielkiego Głodu na Ukrainie

„Z wielkim żalem i zdumieniem dowiedzieliśmy się z publikacji w prasie niemieckiej, że wielu posłów do Bundestagu domaga się uznania masowego głodu w ZSRR na początku lat 30. za ludobójstwo narodu ukraińskiego. Jest to absolutnie podejście antyhistoryczne, sprzeczne z faktami i zdrowym rozsądkiem” – napisał ambasador. Podkreślał, że głód na początku lat 30. panował na „rozległych obszarach ZSRR”, a w jego wyniku zginęło ponad 7 mln ludzi, w tym „ok. 2,5 mln w rosyjskiej części kraju i 1,5 miliona w Kazachstanie”.

„Nie tylko Ukraińcy głodowali i umierali z głodu, ale także Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Baszkirowie, Kazachowie, Czuwasowie, Niemcy nadwołżańscy, przedstawiciele innych narodów” – napisał dyplomata, stwierdzając wręcz, że „rząd radziecki zorganizował zakrojoną na szeroką skalę pomoc żywnościową dla regionów najbardziej dotkniętych klęską głodu, w tym dla Ukrainy”.

Zdaniem Nieczajewa celem uchwały, która - jak napisał ambasador - „nie ma nic wspólnego z obiektywnym podejściem”, jest „podżeganie do nastrojów antyrosyjskich, w tym czynne przepisywanie historii w rusofobicznym tonie”.

Ukraiński termin Hołodomor oznacza „zabójstwo przez głód” i odnosi się do lat 1932 i 1933, gdy sowiecki dyktator Józef Stalin wywołał wielki głód poprzez wymuszoną kolektywizację rolnictwa, zabijając tym samym w Ukrainie do czterech milionów ludzi.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń