Ulysses Simpson Grant. Wielki wódz, słaby przywódca

154 lata temu, 3 listopada 1868 r., generał Ulysses Simpson Grant wygrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Było to o tyle dziwne, że Grant nigdy nie miał skrystalizowanych poglądów politycznych.

Publikacja: 03.11.2022 21:00

Ulysses Simpson Grant (1822–1885) – 18. prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1869–1877. Na zdjęci

Ulysses Simpson Grant (1822–1885) – 18. prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1869–1877. Na zdjęciu: generał Grant podczas wojny secesyjnej. Bitwa pod Cold Harbor, 1864 r.

Foto: library of congres

Wręcz przeciwnie, nie popierał jakiegokolwiek programu politycznego i nie angażował się w pracę Partii Republikańskiej. W przeciwieństwie do swoich braci trzymał się od polityki z daleka. Nie miał też wysokiego mniemania o waszyngtońskich elitach. W prywatnych rozmowach porównywał je do prostytutek, szczerze gardząc socjetą amerykańskiej stolicy.

Poza tym Grant był człowiekiem do bólu zwyczajnym, który o rozwój swojej kariery nie dbał, podobnie jak o schludność swojego wyglądu. A był naprawdę wyjątkowym flejtuchem. Jego mundur generalski miał pełno zacieków i plam, nie mówiąc o dziurach wypalonych przez gorący popiół spadający z cygar. W kontaktach towarzyskich nie dbał o konwenanse i słynął z bardzo wulgarnego jak na owe czasy języka. Dzisiaj powiedzielibyśmy, że był człowiekiem „na luzie”, pragnącym po wojennym trudzie spokojnego życia. Te cechy, które były niezwykle przydatne w czasie wojny secesyjnej, stały się bardzo kłopotliwe w czasie prezydentury. 

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Historia
Czy będą ekshumacje Ukraińców? IPN: Nie ma wniosku
Historia
Na ratunek zamkowi w Podhorcach i innym zabytkom
Historia
„Apokalipsa była! A w literaturze spokój”
Historia
80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Świat słucha świadectwa ocalonych
Historia
Pamięć o zbrodniach w Auschwitz-Birkenau. Prokuratura zamknęła dwa istotne wątki