Aktualizacja: 25.01.2025 13:44 Publikacja: 20.10.2022 21:00
Pochówek niezidentyfikowanych ofiar rosyjskich zbrodni w Buczy, w obwodzie kijowskim. Ukraina, 17 sierpnia 2022 r.
Foto: PAP/EPA, Roman Pilipey
Takie wiadomości napływają codziennie z terenów wyzwalanych przez armię ukraińską. Terenów wyzwalanych jest dużo, a to oznacza, że dużo jest też zwyrodnialców w rosyjskich mundurach. Skąd tyle bestialstwa w tym narodzie i państwie? Owszem, Rosjanie uciekają z kraju setkami tysięcy, aby uniknąć mobilizacji, ale niech to nas nie zmyli: nie mają nic przeciwko wymazywaniu Ukrainy z mapy, byle nie ich rękami. Dopóki wojnę przedstawiano im jako okazję do łatwego zarobienia pieniędzy, rabowania sprzętu AGD, gwałcenia kobiet, zabawiania się strzelaniem w tył głowy i torturowaniem, wojna była „OK”: „Rosyjskie statystyki wskazują na blisko 80-procentowe poparcie dla Putina i jego agresji na Ukrainę. Dlatego nawet biorąc poprawkę, że mogą to być dane zawyżone przez reżim, można postawić tezę, że większość społeczeństwa podpisuje się pod działaniami dyktatora. Działaniami, podkreślmy, które niosą zniszczenie i śmierć, które gwałcą wszystkie wartości cywilizowanego świata” („Rzeczpospolita”, 23 września 2022 r.).
80 lat temu, 25 stycznia 1945 roku, z obozu koncentracyjnego Stutthof wyszły kolumny więźniów. Po drodze zmarło 17 tys. osób. To jedna z największych zbrodni popełnionych przez Niemców podczas II wojny światowej.
Suzuki Vitara jest dostępna w odmianach Mild Hybrid i DualJet Hybrid z technologią Strong Hybrid. Tłumaczymy, jakie są różnice między tymi wersjami i którą z nich dla siebie wybrać.
Spacer nadmorską plażą, nie tylko nad Bałtykiem, to okazja do wchłonięcia pokaźnej porcji jodu. Ale nie tylko – to także szansa na napotkanie materialnych śladów przeszłości, bliższej i dalszej, sprzed dekad i sprzed stuleci.
50 lat temu Jacek Pałkiewicz, późniejszy odkrywca źródła Amazonki, zyskał światowy rozgłos, pokonując Ocean Atlantycki w roli dobrowolnego rozbitka. W annałach historii żeglugi wyprawa została odnotowana jako pionierska. To 44-dniowe doświadczenie wykorzystali badacze z NASA zainteresowani problematyką izolacji i granic ludzkiej wytrzymałości.
17 stycznia 395 r. cesarz Teodozjusz Wielki oficjalnie podzielił Imperium Rzymskie na dwie niezależne od siebie części. Wschodnią, ze stolicą w Konstantynopolu, przekazał pod władanie swojemu starszemu synowi, 17-letniemu Arkadiuszowi. Łacińska część zachodnia miała pozostać pod panowaniem młodszego syna, 11-letniego Honoriusza.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Ministerstwo Kultury wycofało się z współprowadzenia i dofinansowania chełmskiego muzeum rzezi wołyńskiej. Władze samorządowe idą do sądu.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Zamiast do Azji i Kolumbii jednostki przewożące amerykański gaz skroplony nagle zmieniają ustalony kurs i płyną do Europy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę
Senat Stanów Zjednoczonych zatwierdził nominację Pete'a Hegsetha na nowego sekretarza obrony. To jedna z najbardziej kontrowersyjnych osób nominowanych przez nowego prezydenta USA do gabinetu.
Meksyk nie zezwolił na lądowanie amerykańskiego samolotu wojskowego, na którego podkładzie znajdowali się deportowani ze Stanów Zjednoczonych migranci - podaje agencja Reutera.
Utrzymywanie dysproporcji w przywilejach tylko dla Ukraińców pogłębia wśród Polaków niechęć wobec nich. Czy więc próba zrównania praw wszystkich cudzoziemców w Polsce nie naprawi naszych relacji?
Dziennikarz „Głosu Ameryki”, powołując się na źródła w Pentagonie, zdementował informacje „Politico” o wstrzymaniu pomocy militarnej dla Ukrainy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 23 na 24 stycznia ukraińskie drony atakowały Moskwę.
Sekretarz stanu Marco Rubio wydał w piątek nowe wytyczne wstrzymujące wydatki na większość pomocy zagranicznej na 90 dni. Nakaz wydaje się dotyczyć także finansowania pomocy wojskowej dla Ukrainy - pisze Politico.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas