Reklama
Rozwiń

„Osieł Pana Boga nosieł”

W naszym kręgu kulturowym osioł nie ma dobrej opinii, symbolizuje bezdenną głupotę, matołectwo, próżniactwo. „Asinus asinorum in saecula saeculorum” (osioł nad osłami na wieki wieków) – wołali w staropolskich szkołach za „uczniowskim bałwanem” oprowadzanym po klasach z oślimi uszami na głowie. Osioł dardanelski to ktoś tak głupi, że już bardziej nie można.

Publikacja: 13.10.2022 21:00

„Osieł Pana Boga nosieł”

Foto: Stock Adobe

Ale to my tak uważamy, w kręgu kultury euroatlantyckiej. Wschód jest odmiennego zdania, zresztą ugruntowanego od tysiącleci. Stada biblijnego Hioba liczyły 500 oślic, nie licząc przychówku. Jakub, chcąc uśmierzyć gniew swego brata Ezawa, podarował mu 20 oślic i 10 oślątek. Oślą żuchwą, jako straszliwą bronią, wymachiwał na Filistynów Samson. A jednak my, uporczywie, pogardliwie nazywamy osła „koniem Pana Jezusa”. Nie mamy racji – osioł walnie przyczynił się do rozwoju cywilizacji, toteż naukowcy wreszcie zaczęli traktować go serio.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego