Polskie dzieła sztuki w Rosji. Co ukrywa Moskwa

Polska powinna domagać się zwrotu dzieł sztuki i archiwaliów, które są w Rosji.

Publikacja: 19.08.2022 03:00

Polskie dzieła sztuki w Rosji. Co ukrywa Moskwa

Foto: Muzeum Historii i Sztuki im. J.K. Bartoszewiczów w Łodzi

Poseł PiS Bartosz Kownacki w interpelacji poselskiej przypomina, że Rosja nie zrealizowała postanowień traktatu ryskiego podpisanego w 1921 r. i nie zwróciła po zakończeniu wojny z bolszewikami wielu zabytków. „Poza Polską pozostało 70 tys. sztuk numizmatów, znaczna liczba arrasów, sztandary Legionów Dąbrowskiego, 10 tys. sztychów. Nie oddano także Archiwum Wielkiego Księstwa Litewskiego jako „przynależnego nauce radzieckiej” – przypomina.

Jego zdaniem mamy też prawo do żądania od Rosji reparacji wojennych za zniszczenia dokonane w latach 1939–1945, wywóz Polaków w głąb Rosji i systematyczną likwidację polskiej inteligencji.

Czytaj więcej

Czy Berlin zwróci obrazy wywiezione z Wrocławia? „Władze polskie nie wystosowały zapytania”

„Masowe groby odnajdywane obecnie na Ukrainie nie różnią się niczym od polskich grobów w lasach katyńskich” – dodaje. I pyta, jakie działania zamierza podjąć rząd w zakresie reparacji od Rosji w momencie podpisania porozumienia pokojowego pomiędzy Ukrainą i Rosją.

Aresztowane archiwa

MSZ milczy na ten temat, ale też przyznaje, że w rosyjskich magazynach zostało zidentyfikowanych wiele dzieł sztuki zagrabionych po II wojnie światowej przez Armię Czerwoną.

Już w 2020 r. na łamach „Rzeczpospolitej” wicepremier Piotr Gliński przypomniał, że Rosja do dzisiaj nie oddała Polsce dzieł sztuki zrabowanych w czasie wojny. Dodał, że Ministerstwo Kultury złożyło w Moskwie 20 wniosków o zwrot zabytków.

Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, tłumaczy, że nie są teraz prowadzone rozmowy ze stroną rosyjską dotyczące roszczeń finansowych RP „powstałych w konsekwencji braku realizacji zobowiązań umownych oraz w wyniku szkód doznanych w trakcie wojny z lat 1919–1921, II wojny światowej oraz w okresie rządów komunistycznych”. I dodaje: „władze Federacji Rosyjskiej w ramach prowadzonej polityki historycznej, rozumianej przez nie jako instrument polityki zagranicznej, jednoznacznie negatywnie odnoszą się do wszelkich polskich roszczeń i postulatów”.

Czytaj więcej

Ślady wspaniałej zaginionej kolekcji Potockich

Wnioski restytucyjne zostały przygotowane przez resort kultury i złożone w Moskwie wraz z notą dyplomatyczną MSZ w 2004, 2012 i 2014 roku, a więc przez poprzedników tego rządu. Na liście tej znajdują się m.in. dokumenty pochodzące z byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, które są w Muzeum Wojskowo-Medycznym Ministerstwa Obrony Rosji w Petersburgu, Rosyjskim Państwowym Archiwum Wojskowym oraz Państwowym Archiwum w Moskwie.

Słowacki w niewoli

Są też dzieła sztuki zrabowane przez rosyjskie tzw. trofiejne brygady. Do najcenniejszych należy XVI-wieczny obraz „Madonna z Dzieciątkiem i papugą na tle krajobrazu” z przedwojennych zbiorów Miejskiego Muzeum Historii i Sztuki w Łodzi. Do wyjątkowych obiektów historycy sztuki zaliczają też „Portret Johanna von Schwarzwaldta” pędzla Hansa Holbeina ze zbiorów gdańskich czy liczącą 14 tys. obiektów kolekcję numizmatyczną z Malborka. Polska domaga się zwrotu m.in. srebrnego gwizdka szyprów gdańskich z XV w. oraz kolekcji Jakoba Kabruna z Muzeum Miejskiego w Gdańsku (obejmuje 6860 rysunków i grafik, m.in. prace Rembrandta, Dürera, Holbeina). Kilkanaście lat temu resort kultury złożył wnioski restytucyjne, które dotyczą obiektów odnalezionych na rosyjskiej stronie internetowej prezentującej dzieła sztuki o nieznanej proweniencji. Wśród nich jest „Madonna z Dzieciątkiem”, zwana Głogowską, przypisywana Lucasowi Cranachowi Starszemu, i „Pejzaż leśny” Jana Brueghela Starszego.

Z ustaleń MSZ wynika, że „Madonna z Dzieciątkiem” Cranacha została zrabowana z kolegiaty św. Mikołaja w Głogowie w czerwcu 1945 r. przez sowieckiego majora Mosewa (zachowało się jego pokwitowanie o „zabezpieczeniu” obrazu). Polska walczy też o zwrot szafy relikwiarzowej (ok. 1390 r.) z kościoła w Kwidzynie, XV-wiecznej monstrancji z Raciborza, XVI-wiecznego tryptyku Wniebowzięcia NMP z kościoła w Szamotułach, konsoli wykonanej w 1766 r. przez Jeana Louisa Prieura z Sali Tronowej Zamku Królewskiego w Warszawie na zamówienie Stanisława Augusta Poniatowskiego. Domagamy się też zwrotu dokumentów osobistych gen. Władysława Sikorskiego, a także rękopisu Juliusza Słowackiego „Dziennik podróży na Wschód”, zrabowanego z Biblioteki Ordynacji Krasińskich w Warszawie.

Z ustaleń MSZ wynika, że polskie dzieła sztuki są w Muzeum Sztuk Pięknych im. A. Puszkina w Moskwie oraz w Państwowym Muzeum Sztuk Pięknych im. A.N. Radiszczewa w Saratowie.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Panel Transformacji Energetycznej
Czas na szeroką debatę o transformacji energetycznej
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście