Aktualizacja: 15.03.2025 09:00 Publikacja: 05.08.2022 03:00
Zbiór konopi siewnych (Cannabis sativa) na plantacji w Kentucky, 1898 r.
Foto: autor NiezNaNy/Ineuw/wikipedia/domena publiczna
4 lipca 1776 r. w Filadelfii podczas II Kongresu Kontynentalnego ogłoszono: „Uważamy te prawdy za oczywiste: że wszyscy ludzie zostali stworzeni równymi, że zostali obdarzeni przez swego Stwórcę niezbywalnymi prawami, takimi jak prawo do życia, wolności i dążenia do szczęścia”. Słowa te zostały spisane w jednym z najważniejszych dokumentów w historii Stanów Zjednoczonych – Deklaracji niepodległości.
Tekst deklaracji ułożył Thomas Jefferson, nawiązując do poglądów innych myślicieli oświecenia, w szczególności Johna Locke’a. Współautorami byli John Adams i Benjamin Franklin. Ten akt prawny uzasadniał prawo Trzynastu Kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej do wolności i niezależności od króla Wielkiej Brytanii Jerzego III. Deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych była początkiem wielkiego eksperymentu dziejowego, pierwszą zapowiedzią zbudowania państwa na zasadach liberalnej filozofii oświecenia. Ten jeden z najważniejszych dokumentów w historii Stanów Zjednoczonych, bez wątpienia mających wpływ na współczesne prawodawstwo demokratycznego świata, został spisany na papierze wykonanym z rośliny, bez której być może nie byłoby wielkich odkryć geograficznych. Na tym samym papierze została wydrukowana Biblia Gutenberga i Biblia Króla Jakuba. To tej roślinie zawdzięczamy spodnie Levi Straussa. W medycynie od wieków używano jej w leczeniu bólu, wspomaganiu gojenia ran, na poprawę apetytu czy wywoływaniu laktacji. Była także używana (i jest do dziś) w misteriach religijnych. Tą rośliną są znienawidzone przez służby antynarkotykowe całego świata – za ich rekreacyjne używanie przez setki milionów ludzi – konopie.
W dniach 4–11 lutego 1945 r. Roosevelt, Churchill i Stalin zdecydowali m.in. o tym, że ZSRR otrzymał „zwierzchnictwo” nad Polską i jedną trzecią Niemiec. Nasz kraj utracił też Kresy Wschodnie na rzecz Związku Radzieckiego.
Każdy, kto jadąc do Waszyngtonu, spodziewa się ujrzeć monumentalną rezydencję najpotężniejszego człowieka na świecie, jest zawiedziony jej rozmiarami.
Zdjęcia paparazzi z ostatniej publicznej egzekucji we Francji spowodowały, że władze zrezygnowały z tej metody karania przestępców. Pokaz miał działać odstraszająco, a był jedynie rozrywką dla gawiedzi.
W czasie II wojny światowej, gdy Związek Radziecki stał się sojusznikiem aliantów przeciwko III Rzeszy, uruchomiono gigantyczny projekt ALSIB w celu dostarczenia z Alaski do ZSRR amerykańskich samolotów przeznaczonych na front.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
W kultowym serialu z czasów PRL Jacek Zajdler grał rolę charyzmatycznego przywódcy bandy Karioki. W prawdziwym świecie aktor wspierał antykomunistyczną opozycję. Z pobudek moralnych, bo polityką się nie interesował.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Innowacją nie muszą być tylko nowoczesne technologie. A dowodzi tego start-up The True Green, który z materiału opracowanego na bazie łodyg konopi włóknistych tworzy meble. Rodzima spółka pojechała z nimi do Mediolanu.
Naukowcy odkryli, w jaki sposób niektóre składniki konopi indyjskich mają działanie przeciwzapalne. To dobra wiadomość dla cierpiących. Ale nie powód, by zacząć palić trawkę.
Większość osób, słysząc o tych roślinach, myśli o substancjach odurzających. A to błąd. Wytwarza się z niej coraz więcej produktów. Rodzima firma Green Lanes widzi w niej alternatywę dla tradycyjnego białka i materiał do produkcji mebli.
Producenci marihuany ciągną do stanu, gdzie tanio i łatwo można założyć uprawę.
Wielu polskich przedsiębiorców z branży konopnej jest najzwyczajniej w świecie blokowanych przez prawo panujące w Polsce. Tymczasem w Czechach weszła w życie ważna zmiana liberalizująca.
Operator transportu miejskiego w Berlinie - BVG oferuje pasażerom jadalne bilety na metro z dodatkiem oleju konopnego. Hanfticket ma pomóc ukoić stres związany z Bożym Narodzeniem oraz pandemią COVID-19.
Biznes związany z uprawą i przetwórstwem roślin, które powszechnie kojarzą się z marihuaną, ma szeroką paletę zastosowań i przyciąga coraz więcej pieniędzy.
East Hemp Group to innowacyjna firma z Lublina, która otrzymała właśnie 1 mln zł na rozwój nowatorskiego projektu z wykorzystaniem konopi siewnych. Chodzi o stworzenie wysokoprocentowego izolatu białka roślinnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas