Reklama
Rozwiń

Stary wróg ciągle o sobie przypomina

Wiadomość o pojawieniu się w Europie pierwszych pojedynczych przypadków zachorowań na małpią ospę wywołaną przez wirus z rodzaju Orthopoxvirus nie wzbudziła większego zaniepokojenia szerokiej opinii publicznej. Nie mamy powodów, żeby znowu ogarnął nas lęk przed niewidzialnym wrogiem.

Publikacja: 26.05.2022 17:53

„Triumf śmierci” – obraz niderlandzkiego malarza Pietera Bruegla (starszego), namalowany w 1562 r.,

„Triumf śmierci” – obraz niderlandzkiego malarza Pietera Bruegla (starszego), namalowany w 1562 r., który ukazuje bezsilność ludzi wobec nieuchronności śmierci

Foto: Museo del Prado/Wikimedia Commons

Choroba ta jest dość rzadka, wykazuje się bardzo znikomą zakaźnością i równie niską śmiertelnością. A przecież jest ona siostrą jednej z najstraszniejszych plag w dziejach ludzkości. Epidemia ospy prawdziwej (łac. variola vera) zdziesiątkowała ludzkość i zmieniła bieg dziejów. Była to choroba nieprzewidywalna, o całkowicie odmiennym rozwoju niż pozostałe choroby zakaźne. Prawdopodobnie przybyła do Europy już w pierwszej połowie pierwszego tysiąclecia po Chrystusie. Na początku nie była jednak chorobą o wysokiej śmiertelności. Potwierdzają to badania szczątków wikingów żyjących w VI wieku. W ich zębach odnaleziono ślady struktury DNA wirusa ospy prawdziwej. Jednak badania archeologiczne nie potwierdzają, że w tamtym czasie doszło do wielkiej i wyniszczającej nordycką populację zarazy w takiej postaci, jaką znamy z wieków późniejszych. Wręcz przeciwnie. Wiele poszlak wskazuje, że albo nosiciele tego wirusa byli na niego odporni, albo sam wirus był łagodny i słabo zakaźny. Możemy zatem domniemywać, że wirus ospy prawdziwej roznieśli po Europie wikingowie. Jego późniejsza ewolucja budzi poważny niepokój. Czemu nagle „wybrał” agresywną strategię wyniszczenia swoich gospodarzy?

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego