Jak przypomina IPN "jest to hołd dla blisko 22 tys. polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie". Marsz poprzedzi msza święta o godz. 12 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.
Czytaj więcej
Stare radzieckie kłamstwa dotyczące zbrodni wciąż żyją i mają poparcie rosyjskich instytucji państwowych.
– Pamięć o sowieckiej zbrodni w Katyniu musi być żywa. Żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji Państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza, którym 83 lat temu strzelano w tył głowy, nie mogą zostać zapomniani. Staramy się służyć tej ważnej dla naszej tożsamości sprawie nieprzerwanie od piętnastu lat. Idziemy razem z rekonstruktorami ulicami Warszawy jak cienie zamordowanych ponad 80 lat temu naszych braci. Zapraszamy, aby państwo towarzyszyli nam tego dnia w ciszy i skupieniu w tej symbolicznej ostatniej drodze polskich jeńców, słuchając na postojach ich listów i wspomnień – zachęca Jarosław Wróblewski, koordynator Katyńskiego Marszu Cieni.
Idziemy razem z rekonstruktorami ulicami Warszawy jak cienie zamordowanych ponad 80 lat temu naszych braci
W marszu weźmie udział ok. 300 rekonstruktorów z różnych stron Polski w mundurach Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i Policji Państwowej.