Ulicami Warszawy przejdzie Katyński Marsz Cieni

3 kwietnia o godzinie 15 spod Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie trzysta osób przebranych w polskie mundury przejdzie ulicami Warszawy w Katyńskim Marszu Cieni.

Aktualizacja: 02.04.2022 14:33 Publikacja: 02.04.2022 13:33

Ulicami Warszawy przejdzie Katyński Marsz Cieni

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Jak przypomina IPN "jest to hołd dla blisko 22 tys. polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie". Marsz poprzedzi msza święta o godz. 12 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Czytaj więcej

Rosja nadal próbuje wytrzeć z pamięci Katyń

– Pamięć o sowieckiej zbrodni w Katyniu musi być żywa. Żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji Państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza, którym 83 lat temu strzelano w tył głowy, nie mogą zostać zapomniani. Staramy się służyć tej ważnej dla naszej tożsamości sprawie nieprzerwanie od piętnastu lat. Idziemy razem z rekonstruktorami ulicami Warszawy jak cienie zamordowanych ponad 80 lat temu naszych braci. Zapraszamy, aby państwo towarzyszyli nam tego dnia w ciszy i skupieniu w tej symbolicznej ostatniej drodze polskich jeńców, słuchając na postojach ich listów i wspomnień – zachęca Jarosław Wróblewski, koordynator Katyńskiego Marszu Cieni.

Idziemy razem z rekonstruktorami ulicami Warszawy jak cienie zamordowanych ponad 80 lat temu naszych braci

Jarosław Wróblewski, koordynator Katyńskiego Marszu Cieni

W marszu weźmie udział ok. 300 rekonstruktorów z różnych stron Polski w mundurach Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i Policji Państwowej.

Marsz w milczeniu przejdzie przez Trakt Królewski i Stare Miasto. Zakończy się ok. godz. 17 przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, przy ul. Muranowskiej.

Historia
Czy będą ekshumacje Ukraińców? IPN: Nie ma wniosku
Historia
Na ratunek zamkowi w Podhorcach i innym zabytkom
Historia
„Apokalipsa była! A w literaturze spokój”
Historia
80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Świat słucha świadectwa ocalonych
Historia
Pamięć o zbrodniach w Auschwitz-Birkenau. Prokuratura zamknęła dwa istotne wątki