Aktualizacja: 14.11.2024 03:18 Publikacja: 17.02.2022 21:00
Arcybiskup Makarios III, głowa greckiego Kościoła prawosławnego na Cyprze, wita generała Georgiosa Grivasa, przywódcę cypryjskiej partii EOKA. Rodos, 7 października 1959 r.
Foto: Associated Press/East News
Przez wieki Cypr był ważnym punktem handlowym na śródziemnomorskim szlaku żeglugowym. W ciągu ostatniego tysiąclecia mieszkańcy Cypru byli rządzeni przez obce mocarstwa, począwszy od Asyryjczyków, poprzez Turków osmańskich, a skończywszy na Brytyjczykach. Ci ostatni władali Cyprem od 1878 roku. Kiedy po II wojnie światowej świat został przedzielony żelazną kurtyną, ta niewielka mała śródziemnomorska wyspa – ze względu na swoje strategiczne położenie – była dla Londynu kwestią priorytetową. Problem stanowił jednak postępujący proces dekolonizacyjny oraz mocne dążenia cypryjskich Greków do połączenia z Helladą.
Do trzech lat więzienia grozi mieszkańcowi Częstochowy, który zaprzeczał zbrodniom popełnionym przez Niemców w obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz na Majdanku.
Już opadł kurz po tegorocznej paraolimpiadzie w Paryżu, buchalterzy posegregowali medale według kolorów, obliczyli, jaki statystycznie nakład finansowy przypada na jeden medal, osłabło też zainteresowanie sekundami w wyścigach i centymetrami w rzutach. Można więc zachować się „niesportowo” i zadać pytanie: od jak dawna osoby niepełnosprawne traktowane są po ludzku?
W 1939 r. granica między walką prowadzoną przez regularne Wojsko Polskie a partyzantką tworzoną przez żołnierzy z rozbitych, odciętych bądź „zabłąkanych” oddziałów była bardzo płynna. Wojnę szarpaną przeciwko Niemcom rozpoczął nie tylko major Henryk Dobrzański „Hubal”.
85 lat temu, 26 października 1939 r., Hans Frank – minister bez teki w rządzie III Rzeszy i wyższy zarządca cywilny okupowanych ziem polskich przy naczelnym dowództwie Wehrmachtu na Wschodzie – proklamował tzw. Generalne Gubernatorstwo (GG).
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
„Wspólnota stołu to ponadczasowa wartość, której ogromne znaczenie dla jedności nie tylko rodziny, ale i całego społeczeństwa, dostrzegali nasi przodkowie” – mówi pisarz Andrzej Fiedoruk, autor książki „Jak dawniej jadano”.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Egipt to tętniący życiem kierunek atrakcyjny dla młodych turystów – taki obraz kraju chce przekazać egipski rząd. Minister turystyki rozmawiał o tym z szefami egipskiego oddziału Google'a.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 12 na 13 listopada Ukrainę atakowały rosyjskie drony-kamikadze. Rosja poderwała też bombowce strategiczne.
Zarówno amerykański Departament Stanu, jak wywiad Korei Południowej informują, że wojska Kim Dzong Una biorą bezpośredni udział w starciach na froncie.
Chiny pokazały samolot myśliwski, który dysponując niezwykłą prędkością i potężnym uzbrojeniem, ma w razie potrzeby przebijać się w przestrzeń kosmiczną i tam prowadzić działania bojowe. Ale pojawiły się wątpliwości.
Biuro podróży Rainbow kupiło w Grecji kolejny hotel. To piąty obiekt jaki przyłączy do sieci White Olive i pierwszy tak duży i dysponujący aquaparkiem.
Prezydent-elekt Donald Trump nie chce, aby armia USA ograniczała jego władzę, jak to było za pierwszej kadencji. Departamentem Obrony będzie kierował Pete Hegseth, radykał bez doświadczenia wojskowego, ale do bólu lojalny.
Turyści nie przyjeżdżają do Jordanii, a sklepy i hotele w okolicach słynnej Petry świecą pustkami. Przedsiębiorcy albo je zamykają, albo szukają oszczędności, wysyłając pracowników na bezpłatne urlopy lub obniżając im pensje.
Inflacja konsumencka w USA była w październiku zgodna z prognozami. Nie powinno to mocno wpłynąć na decyzję Fedu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas