Aktualizacja: 19.04.2025 10:12 Publikacja: 17.02.2022 21:00
Statek kosmiczny „Enterprise”. Kadr z serialu „Star Trek: The Next Generation”, odcinek „Relics” (premiera: 12 października 1992 r.)
Foto: CBS via Getty Images
Dzisiaj bycie fanem „Star Treka” to nie tylko przyjemność oglądania filmów i seriali z tej serii. Bycie „trekkerem” oznacza wiarę w utopijną wizję przyszłości. W 1966 r. scenariusz pierwszych odcinków „Star Treka” był prostym powieleniem podobnych niskobudżetowych seriali fantastycznonaukowych, które zalały amerykańskie stacje telewizyjne. W przeciwieństwie do kina katastroficznego zapoczątkowanego przez adaptację filmową noweli „Wojna światów” autorstwa George’a Herberta Wellsa, przyszłość ukazana w „Star Trek” tchnęła przesłodzonym optymizmem. W czasach narastającego napięcia międzynarodowego w okresie zimnej wojny ludzie tego najwyraźniej bardzo potrzebowali. Dla rosnącej jak na drożdżach społeczności milionów fanów tej serii świat stworzony przez Gene’a Roddenbery’ego stał się najdoskonalszą wizją przyszłości naszej planety i zjednoczonej ludzkości dążącej w kierunku utopijnego egalitaryzmu.
Czy w sprawie zbrodni UPA na Wołyniu i w Galicji Wschodniej wybrzmią w w końcu polskie racje? To test naszej pol...
24 kwietnia we wsi Puźniki w Ukrainie rozpoczną się ekshumacje. Zespół naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medy...
Ostatni z wielkich Bolesławów nie zdołał uratować Polski przed tym, co w istocie było nieuniknione. Pragnąc uchr...
Fridtjof Nansen i Roald Amundsen żyli w czasach, w których wikińskie podboje od dawna należały wyłącznie do świa...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Międzynarodowa wyprawa kierowana przez autora ustaliła – według wszelkich wymogów nauki – że największa rzeka św...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas