1 lutego szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odda hołd żołnierzom specjalnego Oddziału Kedywu Komendy Głównej AK "Pegaz" (późniejszego "Parasola") – uczestnikom operacji "Kutschera".
Główną część uroczystości poprzedziła msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji żołnierzy batalionu "Parasol". Po jej zakończeniu uczestnicy przeniosą się w Aleje Ujazdowskie, gdzie polskie podziemie wykonało wyrok na gen. Franzu Kutscherze – dowódcy SS i policji dystryktu warszawskiego, nazywanym "katem Warszawy".
Oficjalne rozpoczęcie uroczystości zaplanowano w samo południe. Zakłada ona też m.in. złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przy kamieniu z tablicą poświęconą żołnierzom Kedywu KG AK "Pegaz". Następnie uroczystości przeniosą się w Al. Ujazdowskie 21, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca mieszkańców Warszawy rozstrzelanych 2 lutego 1944 r. w ramach egzekucji odwetowej za śmierć Kutschery.
Czytaj więcej
W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu do Muzeum Treblinka zostały przekazane rzeczy ofiar tego obozu odnalezione podczas śledztwa prokuratorskiego.
1 lutego 1944 r. ok. godz. 9 w Alejach Ujazdowskich w Warszawie zginął SS-Brigadeführer i Generalmajor policji Franz Kutschera. Było to wykonanie wyroku wydanego przez władze Polskiego Państwa Podziemnego. Franz Kutschera we wrześniu 1943 r. zastąpił Jürgena Stroopa, który po likwidacji powstania żydowskiego został przeniesiony do Grecji. Kutschera postawił sobie za cel złamanie ducha w opornych Polakach, zastraszenia ich i uniemożliwienia im jakiejkolwiek działalności wrogiej wobec Rzeszy Niemieckiej.