Król z kolumny

Zygmunt III Waza jest głównym bohaterem nowego numeru miesięcznika „Mówią wieki”, powstałego przy współudziale Zamku Królewskiego w Warszawie, z okazji 450 rocznicy urodzin króla.

Aktualizacja: 08.07.2016 15:34 Publikacja: 08.07.2016 15:29

Król z kolumny

Foto: materiały prasowe

Mimo że Zygmunt III Waza władał długo (tron objął w wyniku elekcji w wieku 21 lat) i wydaje się jednym z najlepiej rozpoznawalnych polskich monarchów, głównie dzięki swojemu warszawskiemu pomnikowi, to wiedzę o nim przesłaniają często mity. Autorzy tekstów w „Mówią wieki” próbują przybliżyć jego postać, pokazując go obiektywnie z wielu stron.

Walkę z negatywnymi stereotypami na temat Zygmunta III  jako władcy, mającego przedkładać własne interesy dynastyczne nad dobro Rzeczpospolitej, podejmuje  prof. Jan Dzięgielewski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W artykule pod wymownym tytułem „Król spotwarzany” twierdzi, że krytyczne opinie części współczesnych historyków opierają się na zbyt jednostronnych zapisach wcześniejszych dziejopisów. Prof. Dzięgielewski podkreśla, że młody Waza przybył nad Wisłę z mocnym przekonaniem, że będzie kontynuował dzieło ostatniego Jagiellona, swego wuja po kądzieli - Zygmunta Augusta. I nie zrażał się upokorzeniami, których nieraz od swych poddanych doświadczał. W początkach panowania nie uległ presji, aby opuścić Rzeczpospolitą i wrócić do Szwecji. Pozostał, bo uważał to za swoją powinność.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Historia
Obżarstwo, czyli gastronomiczne alleluja!
Historia
Jak Wielkanoc świętowali nasi przodkowie?
Historia
Krzyż pański z wielkanocną datą
Historia
Wołyń, nasz problem. To test sprawczości państwa polskiego
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Historia
Ekshumacje w Puźnikach. Po raz pierwszy wykorzystamy nowe narzędzie genetyczne
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne