Aktualizacja: 29.07.2016 05:13 Publikacja: 29.07.2016 00:01
Foto: IPN
O planowanym na koniec sierpnia pochówku Danuty Siedzikówny „Inki" oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka" jako pierwsi poinformowaliśmy na początku czerwca. Teraz datę tę potwierdził nowy prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Zapowiedział, że udziałem w tej uroczystości symbolicznie rozpocznie swoją publiczną misję. Przypomnijmy: 28 sierpnia minie 70 lat od wykonania wyroku śmierci na tych bohaterach przez komunistycznych funkcjonariuszy.
Organizatorem pogrzebów „Inki" i „Zagończyka" będzie IPN (zyskał takie kompetencje po ostatniej nowelizacji ustawy). Rodziny żołnierzy zdecydowały, że pochówek będzie wspólny. Dlaczego? Obydwoje zginęli tego samego dnia w 1946 r., pochowani zostali też obok siebie w bezimiennym grobie. Miejsce to jesienią 2014 r. odnalazł na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku zespół poszukiwawczy IPN kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka.
W dniach 4–11 lutego 1945 r. Roosevelt, Churchill i Stalin zdecydowali m.in. o tym, że ZSRR otrzymał „zwierzchnictwo” nad Polską i jedną trzecią Niemiec. Nasz kraj utracił też Kresy Wschodnie na rzecz Związku Radzieckiego.
Każdy, kto jadąc do Waszyngtonu, spodziewa się ujrzeć monumentalną rezydencję najpotężniejszego człowieka na świecie, jest zawiedziony jej rozmiarami.
W czasie II wojny światowej, gdy Związek Radziecki stał się sojusznikiem aliantów przeciwko III Rzeszy, uruchomiono gigantyczny projekt ALSIB w celu dostarczenia z Alaski do ZSRR amerykańskich samolotów przeznaczonych na front.
Zdjęcia paparazzi z ostatniej publicznej egzekucji we Francji spowodowały, że władze zrezygnowały z tej metody karania przestępców. Pokaz miał działać odstraszająco, a był jedynie rozrywką dla gawiedzi.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
W kultowym serialu z czasów PRL Jacek Zajdler grał rolę charyzmatycznego przywódcy bandy Karioki. W prawdziwym świecie aktor wspierał antykomunistyczną opozycję. Z pobudek moralnych, bo polityką się nie interesował.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
- Jeśli dziś rosyjski imperializm ma być realnie zatrzymany, państwa NATO muszą podnieść wydatki na obronność - mówił na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Węgier prezydent Andrzej Duda.
Ustawa pozwalająca na czasowe i terytorialne zawieszanie prawa do azylu, według nieoficjalnych informacji, zostanie podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny apeluje o zmiany w projekcie.
Prezydent Andrzej Duda podpisze wbudzajacą kontrowersję ustawę azylową - donosi radio RMF FM. Wprowadza ona możliwość czasowego (na 60 dni) i terytorialnego ograniczenia przyjmowania wniosków o ochronę międzynarodową.
- Ja z panem prezydentem Andrzejem Dudą spotykam się podczas oficjalnych uroczystości regularnie - mówił w czasie konferencji prasowej prezes IPN, kandydat na prezydenta startujący z poparciem PiS, Karol Nawrocki.
Kancelaria Prezydenta opublikowała w mediach społecznościowych treść listu, który Andrzej Duda wysłał do Donalda Tuska. Prezydent apeluje w nim, by minister sprawiedliwości Adam Bodnar odpowiedział na pytania, związane z wątpliwościami w sprawie przesłuchania zmarłej 15 marca Barbary Skrzypek.
- Mam nadzieję, że zostanie przeprowadzone rzetelne postępowanie prokuratorskie wyjaśniające okoliczności śmierci ś.p. Barbary Skrzypek, której odejście, niestety, ma w tym wymiarze również charakter państwowy - mówił prezydent Andrzej Duda w oświadczeniu dotyczącym śmierci Barbary Skrzypek, byłej wieloletniej współpracownicy prezesa PiS.
Sławomir Mentzen spotkał się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z prezydentem Andrzejem Dudą. Spotkanie dotyczyło m.in. kwestii bezpieczeństwa, ale Mentzen ujawnił, że rozmawiał z Dudą również o kampanii wyborczej. Polityk Konfederacji wyjaśnił, że spotkanie odbyło się z jego inicjatywy.
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w poniedziałek z pełnomocnikiem zmarłej Barbary Skrzypek, adwokatem Krzysztofem Gotkowiczem, a wcześniej spotkał się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Marcinem Wiąckiem - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Prezydent zwrócił się do RPO m.in. o zbadanie działań prokuratury w sprawie Barbary Skrzypek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas