Ruszył XVI Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński

Sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie wyruszył XVI Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

Aktualizacja: 20.08.2016 13:21 Publikacja: 20.08.2016 13:03

Uczestnicy XVI Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej

Uczestnicy XVI Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej

Foto: www.facebook.pl

W ciągu trzech tygodni motocykliści odwiedzą m.in. Katyń, Smoleńsk, Kuropaty, Bykownię, Wołyń, Ponary.

Przed wyruszeniem w trasę uczestnicy najpierw wzięli udział we mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich, gdzie w w Panteonie Wielkich Polaków prosili o potrzebne łaski.

Brali też udział w uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie, gdzie złożyli wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Tam też odczytano Katyński Apel Poległych, gdzie oprócz ofiar katyńskich wymieniono zmarłych w katastrofie smoleńskiej.

Symboliczny znak do rozpoczęcia rajdu strzałem z pistoletu startowego oddał Kornel Morawiecki, marszałek senior.

- Celem Rajdu jest dotrzeć do najważniejszych miejsc pamięci pomordowanych polskich oficerów: Katynia, Miednoje, Ostaszkowa, Kozielska – mówił ks. Dariusz Stańczyk, komandor i kapelan XVI Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.

Dodał, że co roku do trasy dołączane są nowe miejsca, w tym roku będzie to Starobielsk i Borowicze, gdzie znajdowały się łagry.

Sami motocykliści na swojej stronie internetowej zapowiadają, że w tym roku pojadą szlakiem zbrodni komunistycznych. - Odwiedzimy Ziemię Świętą, Ziemię przesiąkniętą Polską Krwią – Katyń, Smoleńsk, Kuropaty, Bykownię, Wołyń, Ponary i wiele innych miejsc bliskich polskim sercom – tłumaczą organizatorzy.

Trasa rajdu w tym roku prowadzi przez Ukrainę, Rosję, Białoruś i Litwę. Organizatorzy podkreślają też, że Rajd Katyński, to wyprawa poprzez stulecia minione, szlakiem naszych zwycięstw i klęsk.

- Odwiedzamy pola bitewne, cmentarze z grobami naszych Przodków i Bohaterów, kościoły i Polaków, którzy tam pozostali – zaznaczają.

- Z roku na rok rajd ten tworzy piękną społeczność Polaków, którzy nie zapominają o tych ziemiach naszych praojców, o dziedzictwie, ale też o tych, którzy tam zostali i którzy tam żyją i oczekują, że z macierzy przyjadą wspaniali rodacy. Będą spotkania w domach dziecka, będziemy też zostawiać różne dary i pamiątki. Będzie to też pokazywało, że jesteśmy otwartą społecznością, jako motocykliści – mówił ks. Stańczyk.

Z Warszawy wyruszyło ponad 85 motocyklistów. Jednak część osób powróci do kraju z Huty Pieniackiej. Reszta natomiast wyruszy w dalszą trasę.

Jak co roku motocykliści, którzy biorą udział w rajdzie chcą pomóc Polakom na Wschodzie, dlatego zabierają ze sobą dary, m.in. zabawki, żywność czy artykuły chemiczne.

Finał XVI Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego zaplanowano na niedzielę 11 września.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście