Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 05.09.2016 14:32 Publikacja: 05.09.2016 13:45
Siedziba Domeyki w Zyburtowszczyźnie 2016 rok.
Foto: www.racyja.com
Siedziba Domeyki w Zyburtowszczyźnie 2016
Foto: www.racyja.com
Siedziba Domeyki w Zyburtowszczyźnie 2016
Foto: www.racyja.com
Foto: www.racyja.com
Tablica informacyjna w języku białoruskim
Foto: www.racyja.com
Foto: racya.com
Białoruskie Radio Racyja opublikowało szokujące zdjęcia z Zyburtowszczyzny (biał. Żybartouszczyna), znajdującej się w okolicy Lidy w obwodzie grodzieńskim na Białorusi. Znajduje się tam dworek należący w przeszłości do stryja znanego polskiego geologa i bohatera narodowego Chile Ignacego Domeyki. To tam Domeyko spędził swoje dzieciństwo.
Domeyko był przyjacielem Adama Mickiewicza (jest pierwowzorem Żegoty z III części "Dziadów") i członkiem zlikwidowanego przez władze carskie Towarzystwa Filomatów, działającego przy Uniwersytecie Wileńskim w latach 1817-1821. Po upadku powstania listopadowego wyemigrował do Ameryki Południowej. Większość życia spędził w Chile, gdzie dokonał ważnych dla tego kraju odkryć geologicznych. Był wieloletnim rektorem Universidad de Chile.
To, co stworzył inżynier budujący układ scalony będący „sercem” telefonu komórkowego, to prawdziwe arcydzieło. To genialne ułożenie i połączenie tysięcy elementów!
W panteonie chrześcijańskich świętych jest wiele osób, które można podziwiać jako wzór wielkiej odwagi, wiary i człowieczeństwa. Paradoksalnie z tego grona najbardziej znany jest święty, o którego życiu prawie nikt nic nie wie. Wspominamy go 6 grudnia, choć rzadko w kontekście religijnym. Znają go bowiem nie tylko chrześcijanie, ale dzięki komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia także wyznawcy innych religii oraz ateiści. W Polsce wie o nim każde dziecko, choć jeszcze dwa wieki temu nie miał nic wspólnego ze świętami.
Coś, co dziś nazywamy mediami, a wcześniej należałoby nazwać świadomym i celowym poszerzaniem zasięgu komunikacji, wkroczyło w sferę wojny w momencie, kiedy narodziła się kategoria narracji.
Akty nieposłuszeństwa armii zdarzały się od najdawniejszych czasów. W historię buntów wpisały się także siły zbrojne carstwa moskiewskiego. Za mieszanie się do polityki strzelcy zapłacili straszliwą cenę.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
85 lat temu Armia Czerwona zaatakowała Finlandię. Był to kolejny krok w realizacji tajnego protokołu dodatkowego do paktu Ribbentrop-Mołotow, który skazywał sześć suwerennych państw na utratę niepodległości.
Andrzej Poczobut po dwóch latach więzienia stanął przed sądem w Grodnie. Wyrok wyda Aleksander Łukaszenko.
Proces działacza mniejszości polskiej na Białorusi i znanego dziennikarza rusza 28 listopada w Grodnie.
Setki tysięcy Polaków na Białorusi nie będą miały już żadnej polskiej szkoły. Reżim Aleksandra Łukaszenki stawia na totalną rusyfikację kraju.
Od przyszłego roku szkolnego jedyne dwie działające na Białorusi polskie szkoły, w Grodnie i Wołkowysku, zostaną zrusyfikowane. Zgodnie z nową ustawą o edukacji zmienią nawet nazwy.
Od przyszłego roku szkolnego w polskich szkołach w Grodnie i Wołkowysku wprowadzone zostanie rosyjskojęzyczne nauczanie.
Białoruski resort obrony poinformował, że wszystko się odbywa w ramach utworzenia wspólnego centrum szkoleniowo-bojowego.
Dwie interpretacje narodowego socjalizmu na Białorusi wzajemnie się wykluczają – pisze historyk.
Zarzuty karne postawiono już wszystkim aresztowanym działaczom mniejszości polskiej na Białorusi. Grozi im wieloletnie więzienie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas