Szwajcarzy szukają spadkobierców kont, na których zdeponowano miliony

300 nazwisk właścicieli rachunków bankowych zostało dodanych do listy kont w szwajcarskich bankach, których spadkobiercy są obecnie poszukiwani. Wszystkie te konta są "uśpione" od co najmniej 60 lat - w tym czasie nikt nie wypłacał z nich pieniędzy, ani nie dokonywał żadnych innych działań związanych z kontem.

Aktualizacja: 17.11.2016 14:42 Publikacja: 17.11.2016 09:50

Szwajcarzy szukają spadkobierców kont, na których zdeponowano miliony

Foto: 123RF

Na nowo dodanych do listy kontach znajdują się środki finansowe w wysokości 8 milionów franków szwajcarskich (ok. 7,4 miliona euro) - głosi oświadczenie Szwajcarskiego Stowarzyszenia Banków.

Konta te uzupełniły listę 2600 kont indywidualnych lub firmowych przedstawioną przez szwajcarskie banki w grudniu 2015 roku. Wszystkie te konta pozostają "uśpione" przez co najmniej 60 lat.

Listę kont można znaleźć na stronie www.dormantaccounts.ch. Dzięki upublicznieniu informacji na ich temat banki chcą dać szansę spadkobiercom właścicieli na odzyskanie należnych im pieniędzy.

Spadkobiercy mają rok na zgłoszenie roszczeń w stosunku do środków na kontach. Jeśli tego nie zrobią - pieniądze zostaną przejmie szwajcarski rząd. W przypadku kont, które są "uśpione" dłużej niż 60 lat roszczenia można zgłaszać w ciągu pięciu lat.

Od momentu uruchomienia strony w grudniu 2015 roku szwajcarskie banki odnalazły spadkobierców ok. 5 proc. umieszczonych na niej kont.

Większość z "uśpionych" kont należy do obywateli Szwajcarii. Są jednak również konta należące do obywateli USA, Włoch, Niemiec i Francji. Niektóre z nich zostały założone jeszcze w XIX wieku.

W przeszłości Szwajcaria publikowała już dane na temat "uśpionych" kont - jednak dotyczyło to tylko rachunków należących do ofiar Holokaustu.

Historia
Obżarstwo, czyli gastronomiczne alleluja!
Historia
Jak Wielkanoc świętowali nasi przodkowie?
Historia
Krzyż pański z wielkanocną datą
Historia
Wołyń, nasz problem. To test sprawczości państwa polskiego
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Historia
Ekshumacje w Puźnikach. Po raz pierwszy wykorzystamy nowe narzędzie genetyczne