19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 07.12.2016 13:53 Publikacja: 07.12.2016 13:53
Foto: materiały prasowe
W rocznicę ćwierćwiecza od rozwiązania ZSRS i zawarcia tzw. porozumień białowieskich 8 grudnia 1991 r. wybitni historycy i znawcy Rosji będą dyskutować o ciągłości między imperium sowieckim a współczesną Rosją Władimira Putina i o wpływie sowieckiego dziedzictwa w wielu wymiarach na współczesną politykę Moskwy oraz jej ambicje do odbudowy imperium.
Rocznica ta wydaje się niemal niezauważana, a tymczasem trudno przecenić znaczenie rozpadu imperium sowieckiego dla ukształtowania się współczesnego świata. Również przemiany w PRL, jak i na całym obszarze „imperium zewnętrznego”, wpisane były w te globalne procesy. Poszukując głębszych, historycznych źródeł dezintegracji ZSRS, przyglądając się jej konsekwencjom, organizatorzy konferencji pragną połączyć refleksję o przeszłości z dyskusją o skutkach imperialnej spuścizny dla trwającej współcześnie globalnej gry geopolitycznej i obserwowanych obecnie prób powrotu do dawnego kształtu imperium. Dyskusja i refleksja nad tymi zagadnieniami powinna pozwolić na przybliżenie zjawisk, które zdeterminowały kierunek rozwoju Federacji Rosyjskiej, jej polityki, sposobu definiowania interesów, ideologii i propagandy, socjologicznego przekroju elit kraju rządzonego przez „korporację czekistów”.
Ministerstwo Kultury wycofało się z współprowadzenia i dofinansowania chełmskiego muzeum rzezi wołyńskiej. Władze samorządowe idą do sądu.
Politycy i światowi przywódcy nie zostaną zaproszeni do wygłoszenia przemówień z okazji 80. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz.
W kwietniu 2025 roku Fundacja Wolność i Demokracja wraz z ekspertami z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz z IPN, a także archeologami ukraińskimi rozpocznie prace ekshumacyjne w Puźnikach w Ukrainie.
W czasie prac prowadzonych w krużgankach opactwa Benedyktynów w Tyńcu koło Krakowa odnaleziono malowidła pochodzące z końca średniowiecza. W tym jedno wyjątkowe.
„Kość słoniowa – handlowa nazwa ciosów słonia i mamuta, kłów morsa i hipopotama, służących do wyrobu różnych ozdobnych przedmiotów i do rzeźb już w epoce kamiennej, na starożytnym Bliskim Wschodzie i w zasięgu kultury egejskiej, oraz w Chinach, a w Europie Zach. aż do XVIII w.” (Władysław Kopaliński, „Słownik mitów i tradycji kultury”).
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Karol Nawrocki w czasie konferencji prasowej odpowiedział na pytanie dziennikarza o wypowiedzi prof. Antoniego Dudka na temat prezesa IPN, popieranego przez PiS kandydata na prezydenta.
Rosnące napięcia polityczne w Polsce mogą utrudnić organizację wyborów prezydenckich w 2025 roku – uważa politolog i historyk prof. Antoni Dudek, uznając za „wątpliwe” to, czy można je przeprowadzić tak, by nikt nie kwestionował wyniku.
„Zaiste ich retoryka była aż nazbyt parciana” - pisał przed laty Zbigniew Herbert, tłumacząc w wierszu „Potęga smaku” dlaczego on i jemu podobni nie ulegli po wojnie argumentom komunistów. Teraz przykład „nazbyt parcianej” retoryki AD 2025 dał na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński.
- Pan (Antoni) Dudek ma być może osobiste anse, to jest świat historyków - mówił prezes PiS, Jarosław Kaczyński, pytany na konferencji o krytykę pod adresem Karola Nawrockiego, prezesa IPN i kandydata na prezydenta popieranego przez PiS, sformułowaną przez historyka i politologa.
- Karol Nawrocki to człowiek bezwzględny i zdeterminowany, żeby odnieść sukces i na razie idzie od sukcesu do sukcesu - mówi o prezesie IPN, kandydacie na prezydenta popieranym przez PiS prof. Antoni Dudek.
– Ta decyzja jest po prostu kompromitująca dla prezydenta Andrzeja Dudy – mówi o nominacji Bogdana Święczkowskiego na prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Antoni Dudek, historyk i politolog z UKSW.
– W gronie niezależnych kandydatów Paweł Kukiz postawił wysoko poprzeczkę, uzyskując ponad 20 proc. poparcia – powiedział prof. Antoni Dudek, komentując możliwość startu w wyborach prezydenckich w 2025 r. kandydatów niezależnych. Wymienił w tym kontekście dwa nazwiska.
Wszyscy, którzy w Koalicji Obywatelskiej mają coś do powiedzenia, wiedzą, że w prawyborach kandydata tego ugrupowania na prezydenta chodzi o wzmocnienie Rafała Trzaskowskiego – powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prof. Antoni Dudek, politolog i historyk.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas